20 lat z Europejską Kartą Ubezpieczenia Zdrowotnego

2024-05-16 15:23
Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego
Autor: NFZ

Jeśli planujemy wakacje lub krótki wyjazd za granicę, to oprócz walizki pamiętajmy o zabraniu karty EKUZ. Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego to dla podróżnika podstawa.

Czym jest karta EKUZ

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego to dokument unijny potwierdzający nasze prawo do leczenia w krajach Unii Europejskiej.

Umożliwia on skorzystanie z pomocy lekarskiej w przypadku nagłego zachorowania na takich samych zasadach, jakie obowiązują obywateli odwiedzanego kraju.

Z leczenia za granicą możemy skorzystać w placówce, która działa w ramach publicznej służby zdrowia. Należy pamiętać, że zakres świadczeń gwarantowanych jest różny w poszczególnych krajach.

Przed urlopem warto sprawdzić, na jaki zakres bezpłatnej pomocy możemy liczyć w razie wypadku lub nagłego zachorowania w odwiedzanym kraju.

Jak i gdzie wyrobić kartę EKUZ

Na początku karta EKUZ była wydawana tylko podczas osobistej wizyty w oddziale wojewódzkim lub delegaturze NFZ oraz korespondencyjnie.

Dzisiaj nie trzeba nawet wychodzić z domu, aby wysłać wniosek o kartę. Wystarczy dostęp do Internetowego Konta Pacjenta (IKP) lub skorzystanie z elektronicznej skrzynki podawczej ePUAP.

W 2022 r. Fundusz udostępnił usługę, dzięki której można sprawdzać online, na jakim etapie rozpatrywania jest nasz wniosek i kiedy otrzymamy kartę.

Planując urlop nie zapomnij o zdrowiu - karta EKUZ
Autor: pixabay

Ile jest ważna karta EKUZ

Od wprowadzenia EKUZ w Polsce zmieniały się okres ważności karty i możliwości wnioskowania o ten dokument.

Pierwsze karty wydawane przez NFZ miały tylko dwumiesięczny okres ważności. Wyjątek stanowili emeryci, ponieważ ich karta była wydawana na 5 lat.

Obecnie karta EKUZ np. dla osób zatrudnionych lub prowadzących działalność gospodarczą jest wydawana na 3 lata.

Emeryci otrzymują ją na 20 lat, a dla dzieci zgłoszonych do ubezpieczenia, EKUZ jest ważna do 18 urodzin.

EKUZ w liczbach

Łącznie NFZ wydał już ponad 37 mln kart EKUZ. Rekordowy pod tym względem był 2019 r. kiedy Fundusz wyrobił blisko 3,7 mln kart.

W Warmińsko-Mazurskim Oddziale Wojewódzkim NFZ wydano wówczas prawie 100 tysięcy kart EKUZ.

- W czasie pandemii, kiedy podróżowanie było mocno ograniczone, widoczny był spadek zainteresowania kartami EKUZ. W roku 2020 wydaliśmy tylko nieco ponad 30 tysięcy kart, rok później 32 tysiące – podaje Magdalena Mil, rzeczniczka prasowa W-M OW NFZ 

Od dwóch lat liczba wniosków, które wpływają do naszego Oddziału, stale rośnie. W 2022 roku wydaliśmy 48 408 kart, a w roku ubiegłym 55 855. Spodziewamy się, że w tym roku zainteresowanie EKUZ będzie jeszcze większe - dodaje. 

Wydanie Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego jest bezpłatne, więc warto zadbać o jej wyrobienie przed urlopem.

Niespodziewana choroba może zepsuć nam urlop bardziej niż brzydka pogoda, zwłaszcza jeśli za leczenie będziemy musieli zapłacić z własnej kieszeni.