Bezpieczniej nad wodą

2024-06-18 9:39
Wodne Karetki Pogotowia
Autor: MOPR

Od 1 czerwca na szlaku Wielkich Jezior Mazurskich dyżury rozpoczęły załogi wodnych karetek pogotowia ratunkowego. W Giżycku, Iławie, Kamieniu, Rynie, Sztynorcie.

Sezon turystyczny, a wraz z nim żeglarski i motorowodny rozpoczął się na Mazurach na dobre. Od 1 czerwca na wody mazurskich akwenów wypłynęły wodne karetki pogotowia ratunkowego.

W trosce o bezpieczeństwo osób przebywających nad Wielkimi Jeziorami, Warmińsko-Mazurski Oddział Wojewódzki Narodowego Funduszu Zdrowia zabezpieczył 5 wodnych zespołów ratownictwa medycznego.

Karetki wodne w tym sezonie stacjonują w: Giżycku, Iławie,  Kamieniu, Rynie, Sztynorcie.

- W ubiegłym sezonie wodne zespoły ratownictwa medycznego interweniowały 445 razy. Karetki wodne są bardzo potrzebne i będą stacjonowały na mazurskich jeziorach do końca września – podaje Magdalena Mil, rzeczniczka prasowa W-M OW NFZ.

Wodne Karetki Pogotowia
Autor: MOPR

Jaką rolę spełniają wodne karetki pogotowia ratunkowego ?

Karetki wodne służą taką samą pomocą medyczną, jak tradycyjne karetki samochodowe – są zaopatrzone w podstawowe sprzęty medyczne i leki.

Załogi wodnych ratowników przychodzą z pomocą ofiarom wypadków, czy nagłych zdarzeń zdrowotnych, do których dochodzi na mazurskich jeziorach.

Zdarza się również, że ratownicy udzielają pomocy mieszkańcom wsi nad jeziorami.

W razie potrzeby załogi karetek wodnych przekazują pacjentów szpitalom, tradycyjnym karetkom lub śmigłowcom LPR.

Ważne numery

601 100 100 – numer ratunkowy nad wodą

984 – alarmowy numer ratownictwa wodnego

112 – ogólny numer alarmowy