Było bardzo dużo urazów głowy i kończyn

2024-05-08 15:04
 Szpital Dziecięcy w Olsztynie
Autor: WSSD w Olsztynie

Rekordowo duża liczba dzieci skorzystała z pomocy Wojewódzkiego Specjalistycznego Szpitala Dziecięcego w Olsztynie w długi, majowy weekend. Było bardzo dużo urazów głowy i kończyn podczas zabawy na trampolinach, jazdy na rowerach czy hulajnogach.

Tylko w dniach 1-5 maja do Szpitalnego Oddziału Ratunkowego dla Dzieci w Olsztynie trafiło 284 pacjentów

Aż 43 z nich wymagało operacji w tzw. trybie ostrym z powodu urazów.

Jeden z pacjentów operowanych po takim urazie jest nadal w stanie ciężkim i przebywa w Oddziale Intensywnej Terapii i Anestezjologii.

Najczęstsze przyczyny hospitalizacji podczas majówki

To głównie urazy (m.in. urazy głowy, złamania i stłuczenia rąk i nóg, skręcenia i naderwania stawów, ciała obce w oku, nosie czy gardle) oraz zatrucia i choroby układu oddechowego.

Dodatkowo 67 pacjentów nie wymagających leczenia szpitalnego uzyskało z powodu urazów pomoc w naszej Poradni Chirurgicznej.

Ponadto w dniach 1-5 maja ponad 800 pacjentów skorzystało z porady lekarskiej lub pielęgniarskiej w nocnej i świątecznej opiece zdrowotnej.

Jazda na rowerze w kasku
Autor: pixabay

Bezpieczna jazda na hulajnodze, rowerze - w co się wyposażyć?

Zazwyczaj co roku wraz z pojawieniem się ładnej pogody więcej dzieci zaczyna korzystać z różnych form aktywności na dworze, co skutkuje też większą liczbą urazów.

Jednak tak dużej liczby pacjentów w tym okresie Wojewódzki Specjalistyczny Szpital Dziecięcy w Olsztynie nie odnotował od wielu lat.

Medycy apelują do rodziców o zapewnienie dzieciom kasków ochronnych podczas jazdy na rowerze oraz kasków i ochraniaczy na kolana i łokcie w czasie jazdy na rolkach, wrotkach, czy deskorolce.

Wówczas, jeśli nawet dojdzie do upadku, jego skutki nie będą tak poważne.