Caritas archidiecezji warmińskiej gotowy do udostępnienia uchodźcom ośrodka w Rybakach

2022-02-24 9:08
Ukraina
Autor: Katarzyna Sobotka

Caritas archidiecezji warmińskiej jest gotowy do przyjęcia potencjalnych uchodźców z Ukrainy w ośrodku Caritas w Rybakach pod Olsztynem. Jest tam 140 miejsc - poinformował rzecznik prasowy kurii archidiecezjalnej w Olsztynie ks. Marcin Sawicki.

Archidiecezja warmińska zgłosiła wojewodzie gotowić do przyjęcia uchodźców z Ukrainy. Jako miejsce pobytu uchodźców wskazano ośrodek w Rybakach pod Olsztynem. Znajduje się w nim 140 miejsc hotelowych, są one gotowe "od ręki" - nie ma potrzeby dowożenia tam łóżek, czy innych elementów wyposażania.

"Jeśli będzie taka potrzeba uchodźcy będą też mogli przebywać w sali gimnastycznej, na terenie ośrodka w Rybakach jest też możliwość rozbicia namiotów, oczywiście jeśli będzie taka potrzeba" - podkreślił ks. Sawicki.

Listen to "Ośrodek aritas w Rybakacj zgłosił gotowość przyjęcia uchodźców z Ukrainy - informuje ks. Marcin Sawicki, rzecznik warmińskiej kurii" on Spreaker.

Ośrodek w Rybakach gościł już uchodźców z Ukrainy - było to w 2015 i 2015 roku, gdy po wybuchu zamieszek w Donbasie ewakuowano mieszkających tam Polaków. Wcześniej gotowość przyjęcia 420 uchodźców ogłosił Elbląg (miejsca w salach gimnastycznych przy szkołach) oraz Olsztyn - 60 miejsc w należącym do miejskiej spółki hotelu.

Rzecznik prasowy wojewody warmińsko-mazurskiego Krzysztof Guzek nie chce na razie informować ilu uchodźców mogą przyjąć samorządy z regionu.

KS/PAP, Joanna Wojciechowska