Czy film "IO" Jerzego Skolimowskiego zdobędzie Oscara?

2023-03-10 19:56
IO powalczy o Oscara
Autor: WMFF

Przed nami 95. gala wręczenia Oscarów. W nocy 12 na 13 marca kinomaniacy z Polski będą trzymać kciuki za film "IO", który walczy o tytuł najlepszego filmu międzynarodowego. Produkcja była częściowo kręcona na Warmii i Mazurach.

Jubileuszowa 95. gala Amerykańskiej Akademii Filmowej rozpocznie się w niedzielę 12 marca o godz. 20.00 czasu amerykańskiego. W Polsce możemy śledzić ceremonię wręczenia Oscarów 13 marca od godz. 1.30. W tym roku nagrody zostaną wręczone w 23 kategoriach.

"IO" Jerzego Skolimowskiego ma szansę zdobyć Oscara w kategorii najlepszy film międzynarodowy.

Najlepszy film międzynarodowy - lista nominowanych

* "Na Zachodzie bez zmian” (Niemcy),

* „Argentyna, 1985” (Argentyna),

* „Blisko” (Belgia),

* „Cicha dziewczyna” (Irlandia).

* "IO" (Polska)

Ceremonia rozdania Oscarów odbędzie się w Dolby Theatre at Hollywood & Highland Center w Los Angeles.

O czym opowiada film " IO"  Jerzego Skolimowskiego?

Reżyser filmem tym składa hołd Robertowi Bressonowi – jednemu z najwybitniejszych twórców kina światowego, autorowi kultowego obrazu „Na los szczęścia Baltazarze” z roku 1966. Jak nam wyznał , był to jedyny film, na którym uronił łzę.

Najnowsze dzieło jednego z najbardziej cenionych polskich reżyserów, to alegoryczna historia osiołka o imieniu IO, rozpoczynająca się w polskim cyrku, a kończąca we Włoszech. Gorzka ale też i pełna ciepłego humanizmu parafraza „filmu drogi”.

To panoptikum ludzkich zachowań wobec bezbronnego zwierzęcia, sugestywny obraz relacji społecznych i przemian kulturowych zachodzących we współczesnym świecie.

Film w reżyserii Jerzego Skolimowskiego, ze scenariuszem reżysera i Ewy Piaskowskiej oraz zdjęciami Michała Dymka, montażem Agnieszki Glińskiej i muzyką Pawła Mykiety.

W obsadzie filmu znaleźli się między innymi Sandra Drzymalska, Isabelle Huppert , Mateusz Kościukiewicz, Tomasz Organek i włoski aktor Lorenzo Zurzolo.

IO powalczy o Oscara
Autor: WMFF

"IO" był filmem w jednej trzeciej realizowanym na Warmii i Mazurach

Zdjęcia kręcono m.in.w mazurskich plenerach oraz w Galinach, Ornecie i Jedwabnie. W sumie zdjęcia w naszym regionie były realizowane przez 10 dni.

Produkcja otrzymała wsparcie finansowe m.in. Warmińsko-Mazurskiego Funduszu Filmowego ze środków Samorządu Województwa. To kolejny obraz sygnowany herbem województwa i logiem WMFF, który mogą oglądać widzowie w kraju i na świecie.

Warmińsko Mazurski Fundusz Filmowy
Autor: WMFF

Film "IO" zdobył już kilka nagród oraz nominacji na filmowych festiwalach

Na festiwalu w Cannes otrzymał nagrodę jury w kategorii "najlepszy film".

Twórcy "IO"  otrzymali aż sześć Polskich Nagród Filmowych Orły 2023 -  za najlepszy film, reżyserię, scenariusz (Ewa Piaskowska i Jerzy Skolimowski), zdjęcia (Michał Dymek), muzykę (Paweł Mykietyn) i montaż (Agnieszka Glińska).

Czy film „IO” ma szansę otrzymać Oscara ? Posłuchaj rozmowy Marcina Szydłowskiego z Bogumiłem Osińskim, szefem Warmińsko - Mazurskiego Funduszu Filmowego.

Listen to "Czy film "IO" zdobędzie Oscara?" on Spreaker.