Długi weekend czerwcowy - zadbaj o bezpieczeństwo

2024-05-29 15:45
Kolejny długi świąteczny weekend - zadbajmy wspólnie o bezpieczeństwo
Autor: KWP Olsztyn

Warmińsko – Mazurska Policja zapowiada więcej kontroli nie tylko na drogach. Na jeziorach pojawią się żeglarze i wielbiciele wodnej rekreacji, dlatego nie może też zabraknąć przedstawicieli służb.

"Bezpieczny weekend - Boże Ciało" 29.05 - 2.05

Funkcjonariusze w radiowozach oznakowanych, nieoznakowanych oraz na motocyklach będą działać nieprzerwanie do późnego niedzielnego wieczora.

Policjanci zwrócą uwagę na przekroczenia prędkości, sprawdzą stan trzeźwości kierowców, skontrolują czy wszyscy używają pasów bezpieczeństwa, a także w jaki sposób przewożeni są najmłodsi pasażerowie.Sprawdzą  stan techniczny oraz obowiązkowe wyposażenie pojazdów.

Zwrócą szczególną uwagę na motocyklistów, rowerzystów i pieszych - wszystko po to, by był to bezpieczny weekend.

Bezwzględna trzeźwość w ruchu drogowym

Warto reagować, gdy widzimy, że ktoś pod wpływem alkoholu chce wsiąść za kierownicę. Informujmy Policję, gdy zachowanie innego kierowcy na trasie wzbudzi nasze podejrzenia.

Policjanci sprawdzają każdy taki sygnał - dzięki takiej postawie wielu pijanych zostało wyeliminowanych z dróg regionu.

Jeśli mamy wątpliwości co do swojego stanu trzeźwości - spacer do najbliższej komendy policji pomoże je rozwiać.

Lepiej sprawdzić niż ryzykować życiem bliskich, życiem niewinnych osób lub w najlepszym wypadku więzieniem.

Długi weekend czerwcowy  - zadbaj o bezpieczeństwo
Autor: KWP Olsztyn

Bezpieczeństwo na wodzie

Policyjni wodniacy Będą dbać o bezpieczeństwo osób wypoczywających nad wodą, kąpiących się i uprawiających sporty wodne.

Jak co roku warmińsko – mazurscy policjanci będą patrolować zbiorniki wodne na specjalnie przygotowanych i oznakowanych łodziach motorowych oraz radiowozach wyposażonych w specjalistyczny sprzęt ratowniczy.

Należy też pamiętać o tym, że bezpieczna kąpiel, to kąpiel w miejscu do tego przeznaczonym

Czyli takim, które jest odpowiednio oznakowane i w którym nad bezpieczeństwem czuwa ratownik. „Dzikie kąpieliska” zawsze mają nieznane dno i głębokość, a woda w nich może być niebezpiecznie zabrudzona.

Nie wolno pływać też na odcinkach szlaków żeglugowych oraz w pobliżu urządzeń i budowli wodnych.

Nie przeceniajmy swoich umiejętności pływackich

Nie popisujmy się przed znajomymi! Jeśli chcemy wybrać się na dłuższą trasę pływacką, płyńmy asekurowani przez łódź lub przynajmniej w towarzystwie jeszcze jednej osoby.

Nie wskakujmy do wody z pomostów po zmroku. W takich warunkach znacznie wzrasta ryzyko, że nikt nie zauważy, że potrzebujemy pomocy i nikt nie będzie w stanie wskazać miejsca, w którym się zanurzyliśmy.