Dziękowano za dar beatyfikacji bł. Stefana Wyszyńskiego

2022-08-28 14:57
Dziękczynienie za dar beatyfikacji bł. Stefana Wyszyńskiego
Autor: Rozalia Chudzik Do Stoczka Klasztornego przybyły setki pielgrzymów.

W Stoczku Klasztornym odbyły się Centralne Uroczystości Dziękczynne za beatyfikację bł. kard. Stefana Wyszyńskiego. W wydarzeniu uczestniczyły setki pielgrzymów.

Kardynał Stefan Wyszyński został beatyfikowany wraz z Matką Różą Czacką 12 września ubiegłego roku. Dla archidiecezji warmińskiej to bardzo szczególne wydarzenie.

- Chcemy przeżyć to uroczyście, bo wiemy kim był dla Kościoła w Polsce, a dla nas tutaj na Warmii w sposób szczególny, bo tu nie chodzi tylko o samo miejsce, w którym jesteśmy czyli rok internowania, które tutaj kardynał przeżył i które zresztą opisał. Natomiast kardynał Wyszyński był także, co się mniej pamięta, zwierzchnikiem Kościoła tutaj na tych terenach - mówi ks. arcybiskup Józef Górzyński, metropolita warmiński.

Prymas Tysiąclecia został uwięziony w Stoczku Klasztornym 12 października 1953 roku. Było tu drugie miejsce jego internowania.

W czasie swojej niewoli bł. Stefan Wyszyński przygotował m.in. tekst Ślubów Jasnogórskich, które zostały złożone przez naród polski 26 sierpnia 1956. Następstwem tego aktu była Wielka Nowenna, która polegała na realizacji dziewięcioletniego programu duszpasterskiego.

- To czego dokonał ma ogromne przełożenie na to w czym żyjemy dzisiaj, a przede wszystkim pozostaje niezwykłym orędownikiem za pośrednictwem którego możemy wypraszać naprawdę ważne łaski dla Kościoła w Polsce – dodaje ks. bp Rafał Markowski z archidiecezji warszawskiej.

Dziś w Stoczku Klasztornym setki pielgrzymów dziękowały za beatyfikację i dar życia Prymasa Tysiąclecia. W tym miejscu w Sanktuarium Matki Bożej Królowej Pokoju znajdują się również relikwie tego wielkiego Polaka i czciciela Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny.