Dziś Niedziela Palmowa

2022-04-10 16:39
Obchodzimy Niedzielę Palmową
Autor: Rozalia Chudzik Kościół katolicki rozpoczął Wielki Tydzień

Niedzielą Palmową w Kościele katolickim rozpoczął się Wielki Tydzień. To ostatnie dni przygotowań do świąt Wielkanocnych.

Niedziela Męki Pańskiej nazywana również Niedzielą Palmową obchodzona jest na pamiątkę uroczystego wjazdu Jezusa do Jerozolimy. Tego dnia do świątyni przynosimy palmy, aby je poświęcić. Natomiast w Ewangelii czytana jest historia męki i śmierci Pana Jezusa na Krzyżu. 

W katedrze świętego Jakuba w Olsztynie została odprawiona uroczysta liturgia pod przewodnictwem ks. abpa Józefa Górzyńskiego.

 - Refleksja nad męką Pana Jezusa ma dla nas sens, jeśli jest jednocześnie refleksją nad nami samymi. Niewiasty na drodze krzyżowej usłyszały: „Córki jerozolimski, nie płaczcie nade Mną; płaczcie raczej nad sobą i nad waszymi dziećmi!” . Przenosząc wydarzenia jerozolimskie w nasze czasy możemy powiedzieć, że Chrystus i dziś idzie swoją drogą krzyżową. On cierpi w każdym nieuczciwie osądzonym, każdym zdradzonym, każdym prześladowanym, wygnanym, umęczonym, zabitym. Jak my Go dzisiaj postrzegamy z pozycji tłumu, którego jesteśmy uczestnikami? - pytał metropolita warmiński podczas homilii.

Dziś w Kościele Katolickim rozpoczął się Wielki Tydzień. Bezpośrednio przed Wielkanocą będziemy przeżywać triduum paschalne.

Informacje o nabożeństwach, które będą odbywać się od czwartku do soboty znajdziecie na stronie archwarmia.pl, a także w swoich parafiach.