Elektryki od wczoraj na ulicach Kętrzyna

2023-02-07 15:50
Nowa komunikacja miejska w Kętrzynie
Autor: Urząd Miasta Kętrzyn

Nowe elektryczne autobusy ruszyły na ulice Kętrzyna, a pasażerowie mogą nimi jeździć bez biletów. Wymiana autobusów na elektryczne to jedna z największych inwestycji samorządu w ekologię.

- W drodze do zmniejszania emisji CO2 w transporcie ważne są nie tylko samochody osobowe z bardziej ekologicznymi napędami. Równie ważny jest transport publiczny, który nie tylko musi stać się lepszy i bardziej powszechny, ale także zeroemisyjny – mówi Ryszard Niedziółka, burmistrz Kętrzyna.

- Zachęcam naszych mieszkańców do pozostawiania aut i jazdy komunikacją miejską, kiedy to możliwe – dodaje.

Łącznie pojazdów będzie sześć. Całkowita wartość projektu to ponad 20 mln złotych, z czego oczekiwane pełne dofinansowanie to ponad 15 mln.

W ramach projektu wiosną ruszy przebudowa ulic Jagiełły i Batorego. Kętrzyńskie elektryki to 10-metrowe autobusy o niskopodłogowej konstrukcji i wydajnym systemie klimatyzacji.

Dzięki akumulatorom o znacznej pojemności, na jednym ładowaniu osiągają nawet 400 kilometrów. Wyposażone są w system gaszenia baterii azotem w razie pożaru.

Nowa komunikacja miejska w Kętrzynie
Autor: Urząd Miasta Kętrzyn

Nowe autobusy będą robiły zdecydowanie więcej kilometrów niż obecne

Do tej pory w mieście funkcjonowały 3 linie komunikacji miejskiej, od teraz to 6 nowych linii, z nowym rozkładem jazdy. Jest on jeszcze w fazie wstępnej, gdyż samorząd cały czas analizować będzie wprowadzone rozwiązania.

- Każdy autobus wyposażony jest w system zliczania pasażerów, sprawdzimy które linie i godziny są najbardziej popularne, a które najmniej i będziemy dokonywać korekt. Zmienimy także wizualnie same rozkłady jazdy by były bardziej czytelne dla seniorów – mówi Maciej Wróbel, zastępca burmistrza Kętrzyna.

Każdy mieszkaniec będzie miał możliwość przekazania swoich uwag podczas spotkania online z władzami miasta ws. nowego układu komunikacji miejskiej

Spotkanie online odbędzie się w środę, 8.lutego, o godz. 18:30 na profilu Facebook'owym Miasta Kętrzyn.

By ułatwić mieszkańcom podróżowanie wprowadzona została już także aplikacja mobilna "Kiedy Przyjedzie" z aktualnym rozkładem jazdy. Można bezpłatnie pobrać ją ze sklepu App Store lub Google Play.

Listen to "Maciej Wróbel z-ca burmistrza Kętrzyna" on Spreaker.