Film kręcony na Warmii ponownie nagrodzony

2023-10-04 9:42
Konkurs Główny 48.FPFF w Gdyni.  Tyle Co Nic
Autor: K. Kosycarz

Debiutancki obraz Grzegorza Dębowskiego „Tyle Co Nic” zdobył pięć nagród na 48. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Niemal wszystkie zdjęcia do filmu realizowane były na Warmii.

Film  „Tyle Co Nic” był objawieniem 48. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Fabularny debiut Grzegorza Dębowskiego otrzymał 5 nagród

* Za scenariusz (Grzegorz Dębowski),

* Za debiut reżyserski (Grzegorz Dębowski),

* Za drugoplanową rolę kobiecą (Agnieszka Kwietniewska) ex aequo z Kingą Preis (film ŚWIĘTO OGNIA)

* Za główną rolę męską (Artur Paczesny).

* Złoty Pazur za odwagę formy i treści w kategorii „Inne Spojrzenie”

Niemal wszystkie zdjęcia do filmu realizowane były na Warmii, w Godkach, Barczewku, Nowej Wsi, Jedzbarku, Łomach, Szałstrach, Odrytach i Rejczuchach gdzie w marcu 2023 roku ekipa intensywnie pracowała przez 17 dni.

Film Tyle Co Nic
Autor: Studio Munka

TYLE CO NIC to trzymający w napięciu dramat społeczny osadzony w realiach dzisiejszej polskiej wsi

Jest głęboko przejmującym filmem ! Krzykiem rozpaczy ! a nawet więcej, protestem ! Protestem przeciwko upadkowi polskiej wsi ! To obraz merytorycznie, emocjonalnie i mentalnie z bogatym przesłaniem. Mało znani aktorzy, co jest wartością samą w sobie, czynią filmową opowieść nadzwyczaj prawdziwą.

Wśród nich aktorzy olsztyńscy m.in. Artur Steranko, Cezary Ilczyna, Radek Hebal, Marian Czarkowski, Elżbieta Grad, Marcin Kiszluk , Grzegorz Gromek, Elżbieta Cupriak, Marcin Tyrlik.

Producentem filmu jest Studio Munka SFP. Opiekę artystyczną nad projektem sprawował Jerzy Kapuściński, producent i dyrektor artystyczny Studia. Koproducentem jest Warmińsko-Mazurski Fundusz Filmowy, który ze środków Samorządu Województwa wsparł produkcję. Zapewnił też pomoc organizacyjną. Ekipie przeprowadzającej casting pomagał Jarosław Kowalski zastępca dyrektora Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych.

Warmińsko Mazurski Fundusz Filmowy
Autor: WMFF

 - Nie kryję radości z faktu, że u nas  powstał tak ważny film – stwierdził marszałek województwa Gustaw Marek Brzezin. Cieszy mnie to, iż w produkcję tę zaangażowanych zostało siedmioro olsztyńskich aktorów. Ale najbardziej cieszy mnie docenienie tego filmu przez festiwalowe jury, które obsypało go deszczem nagród.

- Nie po raz pierwszy to mówię, że dofinansowywanie produkcji filmowych przez Samorząd Województwa za pośrednictwem Regionalnego Funduszu Filmowego nie jest wydatkiem, a inwestycją ! Zyskują na tym nie tylko twórcy filmowi i polskie kino, ale i region i to zarówno w  płaszczyźnie  promocyjnej jak i gospodarczej - dodaje marszałek województwa warmińsko - mazurskiego.

Pięć nagród, które zdobył film " Tyle Co Nic:" zwiększyło liczbę nagrodzonych filmów dofinansowanych przez Warmińsko - Mazurski Fundusz Filmowy do 83.

WMFF