Gdzie szukać pomocy medycznej w czasie wakacji w Polsce?

2022-07-04 12:06

Pamiętajmy, że choroby nie mają urlopu, a wakacyjna dolegliwość w górach czy nad morzem może skutecznie uprzykrzyć pobyt w kurorcie. Przebywając na wakacjach poza miejscem zamieszkania, pomoc medyczną możemy uzyskać na kilka sposobów.

- W razie nagłego zachorowania lub nagłego pogorszenia stanu zdrowia mamy prawo udać się do lekarza podstawowej opieki zdrowotnej. POZ zapewnia pomoc od poniedziałku do piątku między godz. 8.00 a 18.00 - informuje Magdalena Mil rzeczniczka warmińsko - mazurskiego oddziału NFZ.

- Po godz. 18.00 w dni powszednie, soboty, niedziele i święta możemy udać się do nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej. Zalecamy też skorzystanie z Teleplatformy Pierwszego Kontaktu (TPK 800 137 200), gdzie przez telefon skonsultujemy stan zdrowia z pielęgniarką lub lekarzem i uzyskamy e-receptę na potrzebne leki. Jeden, bezpłatny numer działa w całej Polsce - dodaje.

W przypadku urazu i nagłego zagrożenia zdrowia pomoc znajdziemy też w szpitalnej izbie przyjęć lub w szpitalnym oddziale ratunkowym.

Gdzie szukać pomocy medycznej w czasie wakacji w Polsce?
Autor: pixabay

W czasie pakowania walizki powinniśmy pamiętać o lekach

Jeżeli przyjmujemy stale leki, nie możemy zapomnieć o ich zabraniu ze sobą. Przed wyjazdem na urlop sprawdźmy, czy posiadamy odpowiedni ich zapas. Jeśli to konieczne, przed wyjazdem skontaktujmy się z lekarzem w celu wystawienia recept.

Na wakacyjny wyjazd zabierz ze sobą apteczkę

* krem z filtrem oraz preparat na oparzenia słoneczne

* preparat odstraszający owady

* leki przeciwgorączkowe i przeciwbólowe

* środki opatrunkowe: plastry różnej wielkości, jałowa gaza, bandażeelastyczne

* płyn do dezynfekcji ran

* leki na problemy pokarmowe

Szczegóły poradnik „Jak się leczyć podczas wakacji” znajdziemy na stronach Narodowego Funduszu Zdrowia.

Listen to "Na urlopie do lekarza - Magdalena Mil NFZ" on Spreaker. Listen to "Na urlopie pamiętaj o lekach - Magdalena Mil NFZ" on Spreaker.