Jutro zaćmienie słońca. Będzie je można obejrzeć w olsztyńskim obserwatorium

2022-10-24 15:06
Jutro (25.10.) zaćmienie słońca
Autor: Urząd Miasta w Olsztynie Jutro (25.10.) zaćmienie słońca

Przesłonięta tarcza Słońca budziła lęk i była interpretowana na różne sposoby. Zaćmienie naszej gwiazdy raczej nie wywołuje już tak ogromnych emocji, jednak nadal fascynuje i wyczekujemy go zaciekawieniem.

Zjawisko częściowego zaćmienia Słońca będziemy mogli obserwować już jutro. W tym niezwykłym spektaklu, który przyczynił się w dziejach do rozwoju nauki, biorą udział Słońce, Księżyc oraz Ziemia.

- Tylko Słońce jest jasne i świeci własnym światłem - przypomina Bogusław Kulesza z Olsztyńskiego Planetarium i Obserwatorium Astronomicznego. - Słońce jest 400 razy większe od Księżyca, ale jednocześnie znajduje się 400 razy dalej, niż Księżyc. Zatem na ziemskim niebie mają praktycznie te same rozmiary.

Gdy Słońce, Księżyc i Ziemia - w tej kolejności - ustawią się w linii, wówczas tarcza Księżyca zasłania dysk Słońca. Na części obszaru można wówczas obserwować całkowite zaćmienie. Tam, gdzie dociera półcień, widoczne jest częściowe zaćmienie Słońca.

I właśnie to zjawisko - jeśli tylko aura będzie sprzyjać - będzie można zaobserwować jutro w Olsztynie. Specjalne spotkanie organizuje w swoim ogrodzie przy ul. Żołnierskiej 13 Olsztyńskie Planetarium i Obserwatorium Astronomiczne.

* 11:00 - rozpoczęcie wydarzenia* 11:12 - początek częściowego zaćmienia Słońca* 12:20 - faza maksymalna częściowego zaćmienia Słońca* 13:31 - koniec częściowego zaćmienia Słońca* 13:40 - zakończenie wydarzeniaW trakcie wydarzenia odbędą się pokazy teleskopowe częściowego zaćmienia Słońca:- w ogrodzie wokół Obserwatorium Astronomicznego metodą projekcyjną;- na tarasie widokowym Obserwatorium Astronomicznego metodą bezpośrednią (wstęp płatny: 5zł/osoba na max 15 minut). Maksymalnie w jednym momencie na tarasie może przebywać 25 osób.- stream on-line na fanpage'u OPiOA.

Jeśli warunki nie będą sprzyjające, wydarzenie może zostać odwołane.

W ciągu roku może dojść do co najmniej dwóch, a maksymalnie pięciu zaćmień Słońca.