Karetka z Olsztyna już służy mieszkańcom Równego

Warmia i Mazury pomagają Ukrainie
Autor: urząd marszałkowski

Ambulans podarowany przez samorząd województwa warmińsko - mazurskiego partnerom z obwodu rówieńskiego przekroczył granicę i pełni służbę na Ukrainie.

Druga tura charytatywnego wsparcia zorganizowanego przez samorząd województwa dotarła do objętej wojną Ukrainy.

W efekcie współpracy z Chorągwią Warmińsko-Mazurską ZHP, Bankiem Żywności w Olsztynie i samorządu studenckiego Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie do obwodu rówieńskiego 11 marca wyjechał 3,5-tonowy transport, w skład którego wchodzi m.in. żywność, śpiwory, powerbanki, latarki, baterie czy środki medyczne.

Pierwsza partia zbiórki zorganizowanej wspólnie przez urząd marszałkowski i samorząd studencki UWM przekroczyła granicę w sobotę 5 marca. W skład transportu wchodził bus i ambulans wypełnione lekami i artykułami pierwszej potrzeby. Oprócz ładunku będącego wyrazem wsparcia mieszkańców Warmii i Mazur stronie ukraińskiej podarowany został również ambulans, którym ratownicy dotychczas wyjeżdżali do potrzebujących w Olsztynie.

- Dziękujemy za każde wsparcie, jakie okazują nam mieszkańcy Warmii i Mazur, całej Polski. Jesteśmy pewni, że wspólnie uda nam się przetrwać ten niezwykle trudny czas – odpowiadają samorządowcy z obwodu rówieńskiego.

Warmia i Mazury pomagają Ukrainie
Autor: urząd marszałkowski

Warmia i Mazury decyzją sejmiku województwa na wniosek zarządu dodatkowo przekażą również 200 tys. zł z budżetu województwa na wsparcie obwodu rówieńskiego.

– Jesteśmy w stałym kontakcie z naszymi ukraińskimi partnerami i odpowiadamy na zgłaszane przez nich potrzeby – komentuje Gustaw Marek Brzezin, marszałek województwa. – Chcemy, by TIR ze wsparciem z Warmii i Mazur wyruszył możliwie najszybciej – dodaje Brzezin.

W czwartek 24 lutego nastąpił atak Rosji na Ukrainę. Stało się to kilka minut po przemówieniu Putina, w którym zapowiedział wysłanie wojsk na Ukrainę.