Klerycy przygotowują się do nowego roku formacyjnego

2023-09-30 14:38
Obłóczyny
Autor: archwarmia.pl Przygotowania do nowego roku formacyjnego

W Wyższym Seminarium Duchownych „Hosianum” w Olsztynie odbyła się msza święta przygotowująca do inauguracji nowego roku formacyjnego. Podczas liturgii odbyły się obłóczyny.

Dwóch alumnów trzeciego roku z warmińskiego seminarium po raz pierwszy w życiu otrzymało sutannę. To oznacza rozpoczęcie nowego rozdziału na drodze ku kapłaństwu.

- Zakończył się pewien etap formacji, w czasie którego oni mają rozeznawać czy powołanie to jest ich droga. Muszą już podjęć decyzję (…) to decyzja, którą podejmują na podstawie własnego rozeznawania, podpowiedzi ojca duchownego i nas jako wychowawców – mówi rektor uczelni ks. Hubert Tryk.

Kolejny krok, który podejmą klerycy po przyjęciu sutanny to bezpośrednie przygotowanie do diakonatu, a następnie do kapłaństwa. To czas, w którym kandydaci na księży uczą się naśladować Chrystusa.

Listen to "Rozmowa Rozalii Chudzik z alumnami trzeciego roku" on Spreaker.

Zbliżająca się inauguracja nowego roku akademickiego to ważny czas dla wszystkich kleryków, ale szczególne emocje z pewnością towarzyszą również tym, którzy dopiero rozpoczną swoją przygodę w seminarium na roku propedeutycznym.

Proces rekrutacyjny pomyślnie przeszło pięciu kandydatów. Trzech z archidiecezji warmińskiej i dwóch z diecezji ełckiej. Z diecezji elbląskiej nie ma w tym roku żadnego nowego kleryka.

Inauguracja nowego roku formacyjnego w Wyższym Seminarium Duchownym „Hosianum”odbędzie się w najbliższy czwartek.