Dyrekcja Lasów Państwowych w Olsztynie: Kłusownictwo wciąż problemem

2022-02-01 8:53
 Kłusownicy ciągle istnieją
Autor: RDLP w Olsztynie, Materiały prasowe

W 2021 roku wartość szkód z tytułu kłusownictwa stanowiła 42 % wszystkich zarejestrowanych szkód na terenie Regionalnej dyrekcji Lasów Państwowych w Olsztynie. Ofiarami kłusowników w zeszłym roku padło m.in. 9 jeleni, łoś i kilka dzików.

Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Olsztynie policzyła zeszłoroczne straty związane z kłusownictwem.

- Tylko w zeszłym roku kłusownicy zabili w olsztyńskich lasach dziewięć jeleni, dwa dziki i łosia. Leśnicy w tym czasie zniszczyli w lesie ponad sto wnyków, czyli metalowych pętli, które stanowią śmiertelną pułapkę dla zwierzyny - mówi Adam Pietrzak, rzecznik Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Olsztynie.

- Były też na szczęście historie zakończone happy-endem. Jak choćby w Nadleśnictwie Młynary, gdzie leśnikom udało się uratować wilka, który wpadł w kłusowniczy wnyk - dodaje.

W 2021 roku wartość szkód z tytułu kłusownictwa stanowiła 42 % wszystkich zarejestrowanych szkód na terenie Regionalnej dyrekcji Lasów Państwowych w Olsztynie.

Stanowiły większe wartościowo szkody niż kradzieże drewna. W sumie mówimy o stratach szacowanych na prawie 70 tys. zł.

Kłusownictwo wciąż problemem
Autor: RDLP w Olsztynie, Materiały prasowe

Kłusownicy ciągle istnieją

Od 2007 roku do chwili obecnej na terenie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Olsztynie skłusowano między innymi: siedemnaście łosi, 97 jeleni, trzy daniele, 47 dzików, 58 saren, muflona i 56 kilogramów ryb.

Kłusownictwo ściągane jest z art. 53 prawa łowieckiego, grozi za nie kara pięciu lat więzienia. Prócz tego sądy orzekają kary pieniężne za zabicie zwierząt.

Listen to "Adam Pietrzak RDLP w Olsztynie" on Spreaker.