Koc i okazjonalna koszulka pamiątkami Warmii i Mazur w 2022 roku

2022-08-16 10:38
Kategoria „Mikołaj Kopernik Wybrał Warmię”.
Autor: Urząd Marszałkowski Województwa Warmińsko-Mazurskiego

Łącznie 46 prac z całej Polski wpłynęło na konkurs „Pamiątka regionu Warmii i Mazur 2022”, który organizowany był przez samorząd województwa warmińsko-mazurskiego. Pamiątka kreuje pozytywny wizerunek regionu oraz popularyzuje tutejsze tradycje.

W tym roku konkurs prowadzony był w dwóch kategoriach. Pierwsza z nich to regionalne pamiątki, kojarzące się z naszym regionem, symbolizujące jego kulturę, tradycje regionalne i zwyczaje.

Z kolei w kategorii „Mikołaj Kopernik wybrał Warmię” chodziło o pozyskanie pamiątki związanej z Mikołajem Kopernikiem, jego życiem, dokonaniami oraz związkami z Warmią.

 - Konkurs na „Pamiątkę regionu Warmii i Mazur” organizujemy już od 2007 roku i od wielu lat cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem. Od tego czasu wpłynęło do nas blisko 700 różnych i jednocześnie bardzo inspirujących prac - mówi Gustaw Marek Brzezin, marszałek województwa warmińsko - mazurskiego. 

 Koc „Mur pruski”
Autor: Urząd Marszałkowski Województwa Warmińsko-Mazurskiego

Wyniki konkursu w 2022 roku:

Kategoria „Pamiątka regionu Warmii i Mazur 2022”:

- I miejsce -  Koc „Mur pruski”, autor Elżbieta Wierdak - nagroda 4 tys. zł

- II miejsce -  Zestaw talerzyków deserowych „Legendy na stół”, autor Natalia Reszka, Agnieszka Zielińska - 2,5 tys. zł,

- III miejsce - Zydelek warmiński, autor Stowarzyszenie Wzornictwo Przemysłowe Warmii i Mazur, Dolux_M - 1,5 tys. zł.

- nagroda internautów -  „Warmia i Mazury - szach i mat”, autor Eleonora i Rafał Toś. Kaflarnia Warmińska. Pracownia ceramiki Eleonora Toś - 1,5 tys. zł.

Na wybrane prace głosowało w internecie 1476 uczestników.

Kategoria „Mikołaj Kopernik Wybrał Warmię”:

- I miejsce - koszulka „O Warmio moja miła”, autor Agnieszka Markowicz  - 4 tys. zł 

- nagroda internautów -  Astro kubek Kopernika - autor Eleonora i Rafał Toś. Kaflarnia Warmińska. Pracownia ceramiki Eleonora Toś - 1,5 tys. zł.

Na wybrane prace głosowało w internecie  979 uczestników.

szach i mat - nagroda internautów
Autor: Urząd Marszałkowski Województwa Warmińsko-Mazurskiego

W skład komisji oceniającej poszczególne prace wchodzili przedstawiciele: zarządu województwa warmińsko-mazurskiego, Państwowego Liceum Plastycznego w Olsztynie, Instytutu Północnego im. Wojciecha Kętrzyńskiego w Olsztynie, Pałacu Młodzieży im. Orląt Lwowskich w Olsztynie, Departamentu Koordynacji Promocji oraz Departamentu Turystyki i Sportu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie.

- Swoje zdanie na temat pamiątek mogli wyrazić również internauci, którzy wybierali zwycięzców w poszczególnych kategoriach. Taka formuła sprawdziła się już wcześniej, dlatego nie chcemy z niej rezygnować -  tłumaczy Gustaw Marek Brzezin, marszałek województwa.

Wszystkie tegoroczne prace do 31 sierpnia można oglądać w Muzeum Budownictwa Ludowego-Park Etnograficzny w Olsztynku, natomiast od 1 do 31 października zaplanowano wystawę w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Olsztynie.