Kolejna lodówka społeczna stanęła w Olsztynie

2023-12-20 12:19
Lodówka społeczna przy Banku Żywności w Olsztynie
Autor: Katarzyna Sobotka Lodówka społeczna przy Banku Żywności w Olsztynie

Od dziś (20.12.2023) nadwyżki żywności można przekazywać do lodówki społecznej, ustawionej przy Kuźni Społecznej i Banku Żywności w Olsztynie (ul. Marka Kotańskiego 1).

Idea lodówki społecznej jest prosta. Każdy może zostawić w niej żywność lub skorzystać z jej zawartości. Rzecz w tym, aby nic się nie zmarnowało. Nie przypadkiem działanie lodówki inaugurujemy przy okazji Świąt Bożego Narodzenia. To moment, kiedy problem marnowania żywności osiąga punkt krytyczny. — W okolicach świąt marnujemy 2-3 razy więcej jedzenia niż w ciągu pozostałych dni w roku. — mówi Marek Borowski, prezes Banku Żywności w Olsztynie.

Jaką żywność można zostawiać w lodówce? Przede wszystkim taką, którą sami chcielibyśmy zjeść — tłumaczy Marek Borowski. — Mogą to być produkty zapakowane, przed upływem przydatności do spożycia. Produkty domowe, jak sałatki, ciasta, zupy muszą być szczelnie zamknięte, opatrzone datą przygotowania i opisem. Nie jesteśmy w stanie weryfikować jakości podarowanych produktów. Liczymy jednak na to, że osoby wychodzące z inicjatywą będą miały na uwadze zdrowie i godność drugiego człowieka.

Mile widziana jest żywność nie tylko o przedłużonej przydatności do spożycia, ale także świeże warzywa i owoce. Podstawową zasadą jest oczywiście świeżość produktów, ale każdy, kto chce skorzystać z zawartości lodówki, robi to na własną odpowiedzialność.

Obok lodówki znajduje się szafa, do której można włożyć produkty suche, niewymagające przechowywania w lodówce.

informacja prasowa/KS