Kolejni emeryci z 'czternastkami'

2022-09-01 8:50
Kolejne 'czternastki' wpływają na konta emerytów
Autor: pixabay

W czwartek 1 września to kolejny termin wypłaty czternastych emerytur. Dodatkowe świadczenie otrzyma w ten dzień około 1 mln emerytów i rencistów - podkreśla prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS.

ZUS rozpoczął wypłatę czternastych emerytów 25 sierpnia. - 1 września to kolejny termin przekazania czternastek do świadczeniobiorców. Otrzyma ją około 1 mln emerytów i rencistów na kwotę około 1 mld złotych. Zdecydowana większość z nich może liczyć na wypłatę świadczenia w pełnej wysokości, czyli 1338,44 zł brutto - mówi prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS.

- Świadczenie zostanie wypłacone z urzędu, co oznacza, że nie trzeba składać żadnego wniosku, aby otrzymać pieniądze - podkreśla profesor.

Czternasta emerytura, czyli kolejne w 2022 roku dodatkowe roczne świadczenie pieniężne, trafi w sumie do 9 mln emerytów, rencistów, w tym 8,1 mln z ZUS.

Czternastka jest zwolniona z podatku dochodowego, a pobrana zostanie jedynie składka zdrowotna. Dlatego świadczenie wyniesie 1217,98 zł na rękę.

Listen to "Czternaste emerytury wpływaja na konta mieszkańców Warmii i Mazur - Anna Ilukiewicz z ZUS w Olsztynie" on Spreaker.

Czternastą emeryturę przyznaje się z urzędu emerytom i rencistom z ZUS oraz innych organów emerytalno-rentowych, czyli KRUS i mundurowych, a także osobom uprawnionym do renty socjalnej, zasiłku przedemerytalnego, emerytury pomostowej, nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego, świadczeń uzupełniających Mama 4 plus, renty inwalidzkiej.

Czternastkę w pełnej wysokości otrzyma ok. 7,7 mln osób, których świadczenie podstawowe nie przekracza 2900 zł brutto. W przypadku osób ze świadczeniem o wysokości między 2900 zł a 4188,44 zł czternasta emerytura będzie zmniejszana zgodnie z zasadą "złotówka za złotówkę".

- Prawo do świadczenia głównego jest badane na 24 sierpnia, czyli dzień poprzedzający pierwsze wypłaty. Czternastki nie otrzymają osoby ze świadczeniem zawieszonym, np. z powodu przekroczenia limitów dorabiania - przypomina Anna Ilukiewicz, Regionalny Rzecznik Prasowy ZUS w województwie warmińsko-mazurskim

Zgodnie z rządowymi szacunkami w tym roku na czternastkę może zostać przeznaczone około 11,4 mld zł, w tym 9,5 mld zł dla świadczeniobiorców ZUS.

KS/informacja prasowa