Olsztyn. Koncert w hołdzie Stanowi Getzowi

2022-01-19 8:40
Koncert „Tribute to Stan Getz”
Autor: Filharmonia Warmińsko - Mazurska w Olsztynie

Stan Getz to jeden z największych saksofonistów w historii jazzu. Popularyzator bossa novy wychował się w Nowym Jorku, ale jego korzenie były żydowsko-ukraińskie. Co usłyszmy w sali koncertowej olsztyńskiej filharmonii?

 W piątek (21.01) o godz. 19:00 w Filharmonii Warmińsko Mazurskiej w Olsztynie posłuchamy dwóch suit jazzowych: klasycznej już kompozycji Focus z 1961 roku oraz powstałej w ubiegłym roku suity Tribute to Stan Getz Krzysztofa Herdzina.

Focus ukazał się na płycie w 1961 roku i stał się ulubionym własnym nagraniem Stana Getza. Suita na saksofon tenorowy i orkiestrę smyczkową została zamówiona przez muzyka u Eddiego Sautera, znanego kompozytora i aranżera złotej ery swingu. Temat pierwszej części suity I’m Late, I’m Late jest niemal identyczny jak druga część Muzyki na instrumenty strunowe, perkusję i czelestę Béli Bartóka. Utwór w istocie miał być ukłonem w stronę węgierskiego kompozytora, który wspierał Sautera u początków jego kariery twórczej. Drogi muzyki klasycznej XX stulecia i jazzu przecinały się niejeden raz, ze znakomitym rezultatem dla obu nurtów.

Kolejnym rozdziałem w historii wzajemnych inspiracji wybitnych muzyków będzie suita Tribute to Stan Getz (w hołdzie Stanowi Getzowi) Krzysztofa Herdzina. Utwór powstał na ten sam skład instrumentalny, na jaki 60 lat wcześniej Eddie Sauter napisał Focus. Klasyka i jazz, ciepłe, eleganckie brzmienie saksofonu tenorowego i zwiewność orkiestry smyczkowej – na pograniczu stylów i epok rozegra się naprawdę intrygująca muzyczna uczta.

Koncert „Tribute to Stan Getz” – projekt z pogranicza dwóch mocarstw

Piątek (21.01) godz. 19:00  Filharmonia Warmińsko Mazurska w Olsztynie 

Marek Wroniszewski – dyrygent

Piotr Baron – saksofon tenorowy

Łukasz Żyta – jazzowy zestaw perkusyjny

Orkiestra smyczkowa, harfa

W programie:

Krzysztof Herdzin „Tribute to Stan Getz” (2021), suita na saksofon tenorowy, kwintet smyczkowy, harfę i jazzowy zestaw perkusyjny, napisana dla Piotra Barona.

Eddie Sauter „Focus” (1961), suita na saksofon tenorowy, kwintet smyczkowy, harfę i jazzowy zestaw perkusyjny, napisana dla Stana Getza.