Mazurskie szutry czekają na światową czołówkę

2024-04-25 15:09
80. Rajd Polski w kalendarzu WRC
Autor: Marcin Szydłowski

Po siedmiu latach przerwy Rajd Polski wróci na Mazury jako jedna z rund Rajdowych Mistrzostw Świata WRC. 19 oesów czeka na zawodników i kibiców.

80. Rajd Polski będzie siódmą rundą WRC

Narodowy klasyk zostanie rozegrany w dniach 27 – 30 czerwca na szutrowych odcinkach specjalnych zlokalizowanych wśród mazurskich jezior i lasów, a baza rajdu po raz kolejny znajdzie się w Mikołajkach. Do regionu przyjedzie cała czołówka najlepszych zawodników świata i fabrycznych zespołów.

Na kierowców czeka 300 kilometrów do przejechania na 19 szutrowych odcinkach specjalnych

- Czeka nas ostre ściganie - przyznaje Michał Sikora, prezes Polskiego Związku Motorowego. - Zawodnicy lubią jazdę po mazurskich, doskonale przygotowanych szutrowych odcinkach specjalnych. W tym roku dodatkową atrakcją także dla kibiców będzie specjalny OS na torze Mikołajki Arena.

Podczas rajdu zostanie przygotowanych aż 70 stref kibica. Sercem imprezy będzie tor Mikołajki Arena z trybunami dla 5 tysięcy widzów oraz nowymi strefami miejsc stojących, a także pobliski Rally Fan Park, strefa mety rajdu i park serwisowy.

 Konferencja prasowa. 80. Rajd Polski
Autor: Marcin Szydłowski

Rajd Polski powraca do kalendarza mistrzostw świata

- Spodziewamy się przyjazdu wielu kibiców z całego świata, którzy oprócz emocji sportowych, będą także mogli przekonać się o pięknie mazurskich okolic. Rajd Polski, który odbywa się u nas już od 19 lat, jest jedną ze sztandarowych sportowych imprez na Warmii i Mazurach  - mówił podczas konferencji marszałek województwa Marcin Kuchciński.

W kalendarzu światowego czempionatu znalazło się trzynaście rajdów na czterech kontynentach

Rywalizację już tradycyjnie zainaugurował  w styczniu Rajd Monte Carlo, a finał nastąpi w listopadzie, w Japonii.

Rajd Polski, który był już rundą WRC sześciokrotnie, w latach 1973, 2009, 2014, 2015, 2016 oraz 2017, powraca do mistrzowskiego kalendarza. Zadebiutuje w nim natomiast Tet Rajd Łotwy, znany z mistrzostw Europy jako Rajd Lipawy (Liepāja).

Rajd Polski to jedno z najbardziej prestiżowych wydarzeń sportowych w naszym kraju

Pierwsza edycja miała miejsce w 1921 roku, co czyni go drugą najstarszą, po Rajdzie Monte Carlo, imprezą na świecie.

W ostatnich latach Rajd Polski był częścią mistrzostw Europy. Teraz,  impreza wraca do kalendarza WRC

80. Rajd Polski będzie siódmą rundą WRC. Narodowy klasyk zostanie rozegrany w dniach 27 – 30 czerwca.