Nagrody i orędzie z okazji Dnia Teatru

2022-03-28 15:49 Rozalia Chudzik
Dzień teatru
Autor: Urząd Miasta Olsztyn Rozdano nagrody i wygłoszono orędzie

Już od 60 lat pod koniec marca obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Teatru. W stolicy Warmii i Mazur aktorzy i pracownicy instytucji świętowali w Olsztyńskim Teatrze Lalek.

Święto zostało uchwalone w 1961 roku na pamiątkę otwarcia Teatru Narodów w Paryżu. To wydarzenie, które jest poświęcone aktorom, teatrom i każdemu, kto jest blisko związany ze sceną.

Uroczystość była doskonałą okazją do uhonorowania tych najbardziej zasłużonych. Podczas olsztyńskich obchodów Srebrny Krzyż Zasługi od Prezydenta Rzeczpospolitej Polski trafił na ręce Ewy Radke z okazji 40-lecia pracy (pracuje w pracowni plastycznej 40 lat w Olsztyńskim Teatrze Lalek, krawcowa – odpowiedzialna za kostiumy, lalki, scenografię), Srebrny Krzyż Zasługi od Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej dla Jagny Polakowskiej (25-lecie pracy artystycznej), a medal za długoletnią służbę od Prezydenta Rzeczpospolitej Polski otrzymał Ryszard Świeciak (35-lecie pracy, emerytowany strażak, który zatrudniony jest w Olsztyńskim Teatrze Lalek, odpowiada za bezpieczeństwo BHP i PPOŻ oraz kierowca, zaopatrzeniowiec teatralny).

Prezydenta Olsztyna wręczył jubileusze pracy pracownikom Olsztyńskiego Teatru Lalek oraz doroczne Nagród Prezydenta Olsztyna. Laureatkami są Monika Gryc, Jagna Polakowska, Karolina Sadowska, czyli aktorki występujące w niezwykłym spektaklu „Powroty”.

- Bez wszystkich tu wyróżnionych sukcesy Olsztyńskiego Teatru Lalek nie byłyby możliwe - powiedział prezydent Piotr Grzymowicz. - Wszystkim ludziom teatru składam najserdeczniejsze życzenia.

Podczas wydarzenia zostało odczytane także specjalnie przygotowane na tę okoliczność orędzie.

- Kiedy dziś myślimy "teatr", przed naszymi oczami najpierw zjawia się obraz roztrzaskanego pociskami rakietowymi Donieckiego Regionalnego Teatru Dramatycznego w Mariupolu, z ogromnym napisem ДЕТИ na placu przed budynkiem - piszą w tegorocznym orędziu jego autorzy z Dramatycznego Kolektywu. - Obraz teatru-schronu, którego nie oszczędziło bestialstwo wywołanej przez Putina wojny.

Uroczystości Międzynarodowego Dnia Teatru uświetniła premiera spektaklu „Czerwony Kapturek”. To klasyczna, uwielbiana opowieść o dziewczynce noszącej czerwoną pelerynkę, chorej babci i wyprawie do lasu, która została opowiedziana z nowej perspektywy. Historię śledzi leśna natura, która opowiada o tym, co wydarzyło się w lesie.

UM/Olsztyn