Najczęściej popełniane błędy przy składaniu wniosku o 500+

2023-05-29 15:22
Świadczenie 500 plus
Autor: gov.pl

Zakład Ubezpieczeń Społecznych czeka na wnioski o 500 plus. Wypłaty świadczenia za aktualny okres kończą się 31 maja. Podpowiadamy jakich błędów należy unikać przy składaniu dokumentów.

1 czerwca zaczyna się nowy okres świadczeniowy programu 500 plus, który będzie obowiązywać do 31 maja 2024 r.

Wnioski można złożyć do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych tylko elektronicznie, m.in. za pośrednictwem aplikacji mZUS, Platformy Usług Elektronicznych (PUE) ZUS, bankowości elektronicznej i portalu Emp@tia.

Środki z programu są wypłacane bezgotówkowo na wskazany numer rachunku bankowego.

Takie błędy mogą spowodować opóźnienia w wypłatach

- Wciąż zdarzają się sytuacje, kiedy dwoje rodziców wnioskuje na to samo dziecko. Świadczenie otrzymuje tylko jeden z rodziców. Na przykład jeśli dwoje rodziców mieszka razem i wychowuje dziecko wspólnie, świadczenie otrzyma ten, który złożył wniosek pierwszy; z kolei jeśli rodzice nie mieszkają wspólnie, świadczenie należy się temu, z którym mieszka dziecko - tłumaczy Anna Grabowska regionalny rzecznik prasowy ZUS w województwie warmińsko-mazurskim.

- Świadczenie może przysługiwać obojgu rodzicom tylko w jednej sytuacji – gdy sprawują opiekę naprzemienną. Wtedy świadczenie dzielone jest po równo – i każdy z rodziców otrzymuje 250 zł - dodaje Grabowska.

Innymi, często popełnianymi błędami we wnioskach o 500+ są także literówki

Zdarza się, że wnioskodawcy błędnie wpisują numer PESEL dziecka, wpisują swój PESEL zamiast dziecka, czy podają błędny numer rachunku bankowego. Takie prozaiczne błędy mogą wydłużyć czas przelewu świadczenia.