Negocjacje funduszy unijnych w Brukseli

2022-10-14 13:29
Fundusze Europejskie dla Warmii i Mazur
Autor: Urząd Marszałkowski Województwa Warmińsko-Mazurskiego

Zakończyła się pierwsza runda negocjacji, które z Komisją Europejską prowadzi Zarząd Województwa Warmińsko-Mazurskiego. Na stole jest blisko 1,8 mld zł z nowego programu regionalnego Fundusze Europejskie dla Warmii i Mazur na lata 2021-2027.

Zespół negocjacyjny wrócił do kraju ze stolicy Belgii 13 października.

– Wiele udało się uzgodnić, ale są różnice, o które musimy dla regionu powalczyć – informuje Gustaw Marek Brzezin, który stał na czele delegacji samorządu województwa.

– Intensywne rozmowy, w merytorycznej i przyjaznej atmosferze, trwały 7 godzin. Większość kwestii uzgodniono pozytywnie, część pod pewnymi warunkami, które przyjmie zarząd województwa - dodaje.

Fundusze Europejskie dla Warmii i Mazur
Autor: Urząd Marszałkowski Województwa Warmińsko-Mazurskiego

Negocjacje dotyczą zgody Komisji Europejskiej na unijne dofinansowanie projektów strategicznych i priorytetowych

Chodzi o projekty, jakie samorząd województwa warmińsko - mazurskiego zawarł nowym programie regionalnym, a także kształtu Funduszy Europejskich dla Warmii i Mazur na lata 2021-2027.

Na projekty strategiczne w regionie zaplanowano 480 mln euro.

Mają zostać przeznaczone m.in. na Centrum Urazowe przy Szpitalu Wojewódzkim w Olsztynie, Północne Centrum Psychiatrii Dziecięcej w Ameryce, rozwój Ekonomicznej Strefy Awiacji przy lotnisku w Szymanach, modernizację Olsztyńskiego Planetarium, Europejskie Centrum Copernicus we Fromborku, Szlak Kulturowy Kanału Elbląskiego, rozwój Szlaku Kopernikowskiego, parki krajobrazowe, budowę nowego przebiegu ul. Bałtyckiej w Olsztynie, poprawę dostępności komunikacyjnej subregionu EGO czy Port Morski w Elblągu. 

Fundusze Europejskie dla Warmii i Mazur
Autor: pixabay

– Większość kwestii uzgodniono pozytywnie, część pod pewnymi warunkami, które przyjmie zarząd województwa – informuje marszałek Brzezin.

– Największe rozbieżności budzi kwestia projektu Port Morski w Elblągu. Tu strony pozostały przy swoich odmiennych stanowiskach. Ustaliliśmy, że potrzeba w tym zakresie rozmów na wyższym szczeblu. W dodatkowym uzgodnieniu pozostają również kwestie inwestycji w obszarach Wielkich Jezior Mazurskich i Kanału Elbląskiego - kończy marszałek województwa warmińsko - mazurskiego.

 Ostateczny termin zakończenia negocjacji ustalono na 24 października.

Urząd Marszałkowski Województwa Warmińsko - Mazurskiego