O Hozjuszu w Rzymie

2024-05-09 13:21
Kardynał Stanisław Hozjusz. Konferencja w Rzymie
Autor: Archidiecezja Warmińska

W Rzymie zakończyła się konferencja naukowa dotycząca kard. Stanisława Hozjusza. Zorganizowana została z okazji 25-lecia Wydziału Teologii Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie.

Na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim w Rzymie odbyła się Międzynarodowa Konferencja Naukowa dotycząca Sługi Bożego Kardynała Stanisława Hozjusza.

W czasie konferencji odbyło się sześć sesji naukowych, podczas których wygłoszono blisko czterdzieści referatów przybliżających osobę Sługi Bożego Kardynała Stanisława Hozjusza, jako teologa, dyplomaty, humanisty i kandydata na ołtarze.

- Samo miejsce jest bardzo znaczące, aby pokazać, że to była postać, której nie da się zamknąć tylko w rzeczywistości Warmii i Polski. To postać, która znaczyła wiele w historii państwa polskiego, jak i historii Kościoła powszechnego. To wybitna postać, którą trzeba przywoływać, wydobywać z przeszłości, aby pokazać, jak duże ma znaczenie dzieło, którego dokonał, a którego jesteśmy dziedzicami - mówił abp Józef Górzyński, metropolita warmiński.

Obecny na konferencji naukowej w Rzymie, rektor Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, prof. Jerzy Przyborowski, podkreślał duże znaczenie Wydziału Teologii dla społeczności uniwersyteckiej.

- Warto podkreślić, że właśnie Hozjusz, jako biskup warmiński, pierwszy sprowadził w 1564 r. do Polski jezuitów, fundując im kolegium w Braniewie. W ten sposób rozpoczęło się kształcenie teologiczne na Warmii. - Stąd Wydział Teologii jest filarem naszej uczelni - zaznacza rektor.

Kardynał Stanisław Hozjusz. Konferencja w Rzymie
Autor: Archidiecezja Warmińska

Konferencji naukowej w Rzymie towarzyszyło otwarcie wystawy pt. "Śladami Kardynała Stanisława Hozjusza" w kościele św. Stanisława w Rzymie.

Obrazy prezentują miasto Braniewo, gdzie powstało pierwsze w Polsce Kolegium Jezuickie oraz postać Kardynała Stanisława Hozjusza, fundatora tego Kolegium.

Są to prace wykonane farbami olejnymi, a czas ich wykonania trwał około trzech miesięcy. W niedługim czasie obrazy wrócą do Braniewa, gdzie zorganizowana zostanie ich wystawa.

Uczestnicy konferencji na temat kardynała Stanisława Hozjusza, która od poniedziałku trwała w Rzymie, wzięli także udział w audiencji generalnej z papieżem Franciszkiem i modlili się przy grobie św. Jana Pawła II, gdzie mszy św. przewodniczył abp Józef Górzyński, metropolita warmiński.

Odbyło się też spotkanie z ambasadorem RP przy Stolicy Apostolskiej Panem Adamem Kwiatkowskim.

W tym roku przypada 520. rocznica urodzin i 445. rocznica śmierci sługi Bożego kard. Stanisława Hozjusza.