O życiu Hozjusza w Rzymie

2024-05-07 9:50
Kardynał Stanisław Hozjusz
Autor: archwarmia.pl

W Rzymie trwa Międzynarodowa Konferencja Naukowa na temat kard. Stanisława Hozjusza. Zorganizowana została z okazji 25-lecia istnienia Wydziału Teologii UWM w Olsztynie, w 520. rocznicę urodzin i 445. rocznicę śmierci sługi Bożego kard. Stanisława Hozjusza.

Mszą świętą w bazylice NMP na Zatybrzu w Rzymie, pod przewodnictwem arcybiskupa Józefa Górzyńskiego, metropolity warmińskiego i spotkaniem z ambasadorem RP przy Stolicy Apostolskiej Panem Adamem Kwiatkowskim zainaugurowano (06.05) w Rzymie konferencję naukową na temat kard. Stanisława Hozjusza.

Wydarzeniem inaugurującym było otwarcie wystawy pt. "Śladami Kardynała Stanisława Hozjusza" w kościele św. Stanisława w Rzymie.

Obrazy prezentują miasto Braniewo, gdzie powstało pierwsze w Polsce Kolegium Jezuickie oraz postać Kardynała Stanisława Hozjusza, fundatora tego Kolegium.

Podjęta inicjatywa ma na celu przybliżenie postaci wybitnego biskupa warmińskiego, w kontekście toczącego się procesu beatyfikacyjnego.

W konferencji uczestniczą m.in. kapłani Archidiecezji Warmińskiej, na czele z abp Józefem Górzyńskim, metropolitą warmińskim oraz prof. Jerzym Przyborowskim, rektorem Uniwersytetu Warmińsko - Mazurskiego w Olsztynie.

Konferencja naukowa na temat kard. Stanisława Hozjusza w Rzymie
Autor: ks. Marcin Sawicki

W Rzymie trwa Międzynarodowa Konferencja Naukowa na temat kard. Stanisława Hozjusza

- Oprócz przywołania samej postaci i zaznaczenia dat rocznic, które wiążą się z tym wydarzeniem i osobą kardynała Stanisława Hozjusza, chcemy nadać tej konferencji szerszy wymiar - mówi abp Józef Górzyński, metropolita warmiński. 

- Samo miejsce jest bardzo znaczące, aby pokazać, że to była postać, której nie da się zamknąć tylko w rzeczywistości Warmii i Polski. To postać, która znaczyła wiele w historii państwa polskiego, jak i historii Kościoła powszechnego. To wybitna postać, którą trzeba przywoływać, wydobywać z przeszłości, aby pokazać, jak duże ma znaczenie dzieło, którego dokonał, a którego jesteśmy dziedzicami - metropolita warmiński.

Konferencja naukowa jest okazją do podkreślenia 25-lecia istnienia Wydziału Teologii na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim

- Jeżeli popatrzymy na nasze godło, to zobaczymy drzewo, które ma trzy korzenie. Jednym z nich jest Wydział Teologii z bogatym dziedzictwem kard. Hozjusza, którego upamiętniamy - przybliża prof. Jerzy Przyborowski,rektor Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie.

- Warto podkreślić, że  właśnie Hozjusz, jako biskup warmiński, pierwszy sprowadził w 1564 r. do Polski jezuitów, fundując im kolegium w Braniewie. W ten sposób rozpoczęło się kształcenie teologiczne na Warmii. - Stąd Wydział Teologii jest filarem naszej uczelni - zaznacza rektor.

Międzynarodowa Konferencja Naukowa na temat kard. Stanisława Hozjusza w Rzymie zakończy się w środę.