Od 1 października zlecenia na wyroby medyczne tylko elektronicznie

2023-10-03 14:47
Wózek inwalidzki. Zlecenia na wyroby medyczne tylko w formie elektronicznej.
Autor: pixabay

To duże ułatwienie dla pacjentów oraz krótsza procedura. Czym dokładnie jest e-zlecenie na wyroby medyczne, jak odbywa się jego potwierdzenie i realizacja?

Od 1 października 2023 r. obowiązuje wystawianie zleceń na zaopatrzenie w wyroby medyczne w postaci elektronicznej (e-zlecenia).

Wyroby medyczne to szeroka kategoria produktów, są to np. aparaty słuchowe, soczewki okularowe, obuwie ortopedyczne, wózki inwalidzkie, różnego rodzaju protezy, materace przeciwodleżynowe, laski i kule, a także pieluchomajtki, cewniki czy sprzęt stomijny.

Zakup wyrobów medycznych może być nawet w 100 proc. dofinansowany z NFZ. Żeby otrzymać takie wsparcie, niezbędne jest zlecenie. Wystawia je lekarz (w tym lekarz POZ), pielęgniarka, położna, felczer lub fizjoterapeuta. Obowiązuje też zasada specjalizacji, czyli np. zlecenie na okulary wystawia okulista, a na zakup wózka inwalidzkiego m.in.: ortopeda, neurolog, chirurg, lekarz rehabilitacji medycznej czy reumatolog.

Potwierdzenie zlecenia na wyroby medyczne

- Możliwość elektronicznego potwierdzania zlecenia na wydanie wyrobu medycznego lub jego naprawę, obowiązuje od 1 lipca 2023 r. Do końca września trwał jednak okres przejściowy, gdzie zlecenia można było wystawiać elektronicznie lub papierowo. Od 1 października obowiązuje już tylko e-zlecenie na zaopatrzenie w wyroby medyczne. Jest ono podobne do e-recepty. – wyjaśnia Magdalena Mil, rzeczniczka prasowa W-M OW NFZ.

Wystawianie i weryfikacja zleceń na zaopatrzenie w wyroby medyczne odbywa się podczas konsultacji pacjenta, teleporady lub osobistej wizyty u lekarza. Lekarze mają możliwość weryfikacji zlecenia od razu, co zwalnia pacjenta z wizyty w oddziale wojewódzkim NFZ - dodaje.

NFZ. Zlecenia na wyroby medyczne tylko w formie elektronicznej
Autor: gov.pl

E-zlecenie na wyroby medyczne

E-zlecenie to dokument elektroniczny, który osoba wystawiająca zlecenie (np. lekarz, pielęgniarka, położna, fizjoterapeuta) podpisuje w systemie elektronicznie (np. podpisem kwalifikowanym, profilem zaufanym).

Pacjent otrzymuje informacje o wystawionym e-zleceniu przez wiadomość sms lub mejl z 4-cyfrowym kodem. Może również otrzymać druk informacyjny, gdy np. nie ma numeru PESEL. E-zlecenie jest też dostępne w Internetowym Koncie Pacjenta (w zakładce „Apteczka”).

Realizacja e-zlecenia

E-zlecenie na wyrób medyczny można zrealizować w sklepie medycznym lub w aptece, które mają umowę z NFZ. Wystarczy podać numer PESEL i kod dostępu lub przedstawić druk informacyjny wystawiony podczas wizyty np. u lekarza.

Elektronicznego zlecenia nie trzeba drukować.