Odpust w Świętej Lipce

2024-05-26 14:34
Sanktuarium Matki Jedności Chrześcijan w Świętej Lipce
Autor: Marcin Szydłowski

W sanktuarium Matki Jedności Chrześcijan w Świętej Lipce odbyły się uroczystości odpustowe Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny.

Odpust w Świętej Lipce

W sobotę wieczorem, po Apelu Maryjnym, rozpoczęło się czuwanie modlitewne pielgrzymów.

O północy tradycyjnie już odprawiono Mszę świętą.

Dziś (niedziela) przed południem licznie zgromadzeni wierni wzięli udział w uroczystej sumie odpustowej, której przewodniczył abp Józef Górzyński, metropolita warmiński.

Uroczystości zakończyła procesja eucharystyczna wokół placu przed świętolipską bazyliką.

Pielgrzymowali do Świętej Lipki

Tradycyjnie w ostatnią niedzielę maja do Sanktuarium w Świętej Lipce przybyli wierni w pielgrzymce pieszej "Gwiaździstej" m.in. z Kętrzyna, Mrągowa, Reszla czy Korsz.

Odpust w Świętej Lipce
Autor: Marcin Szydłowski

Święta Lipka - to sławne sanktuarium maryjne

Leży w odległości około 70 kilometrów na północny wschód od Olsztyna i 6 kilometrów na wschód od Reszla.

Barokowy kościół powstał w XVII wieku z inicjatywy jezuitów. Ze względu na swą wyjątkowość bazylika jest nazywana "Częstochową Północy". 

Obraz

W ołtarzu głównym umieszczony jest obraz Matki Bożej, wzorowany na ikonie Matki Bożej z rzymskiej Bazyliki Większej Matki Bożej.

Na zamówienie jezuitów wykonał go w 1640 r. Bartłomiej Pens, Belg mieszkający w Elblągu, który po zajęciu tego miasta przez Szwedów na stałe przeniósł się do Wilna.

Samuel Gräwe - złotnik z Królewca wykonał srebrną sukienkę na ten obraz, srebrne ozdoby na tabernakulum ze sceną Ostatniej Wieczerzy i Wieczerzy w Emaus oraz monstrancję w kształcie drzewa lipowego z figurką Matki Bożej.

Odpust w Świętej Lipce
Autor: Marcin Szydłowski

Matka Boża w tym wizerunku jest czczona jako Matka Jedności Chrześcijan

Obraz został przyozdobiony koronami papieskimi 11 sierpnia 1968 r. Ceremonii dokonał Prymas Polski Ks. kardynał Stefan Wyszyński, a sumę celebrował Ks. kardynał Karol Wojtyła.

Papież Jan Paweł II dekretem z dnia 241utego 1983 r. nadał kościołowi w Świętej Lipce tytuł Bazyliki Mniejszej.

Bazylika mniejsza

Papież Jan Paweł II dekretem z dnia 24 lutego 1983 roku nadał kościołowi w Świętej Lipce tytuł bazyliki mniejszej, a uroczyste ogłoszenie tego dekretu odbyło się 29 maja 1983 roku, czyli w dniu Nawiedzenia NMP jako święta patro­nalnego, obchodzonego, od czasu reformy kalendarza liturgicznego, w ostatnią niedzielę maja.

W tym dniu przybyła do Swiętej Lipki pielgrzymka gwiaździsta, prowadzona przez trzech biskupów równocześnie z trzech miast: Reszla, Kętrzyna i Mrągowa.

Ordynariusz warmiński, biskup Jan Obłąk, odczytał bullę papieską i poświęcił tablicę pamiątkową, wmurowaną przy wejściu do kościoła.

W 2018 roku Sanktuarium Matki Bożej w Świętej Lipce zostało wpisane na listę Pomników Historii