Olsztyński ZGOK ze znaczącym dofinansowaniem

2022-08-25 8:48
ZGOK
Autor: Urząd Miasta Olsztyn Olsztyński ZGOK z dofinansowaniem

Projekty związane z poprawą gospodarowania odpadami komunalnymi dostały wsparcie finansowe z Regionalnego Programu Operacyjnego. Zarząd województwa zdecydował, że największe pieniądze trafią do olsztyńskiego ZGOK-u.

Spośród ośmiu projektów, jakie zostały zgłoszone podczas naboru, wsparcie uzyskała połowa. Wśród nich Zakład Gospodarki Odpadami Komunalnymi w Olsztynie na rozbudowę już działającej instalacji.

- Celem tego projektu jest rozbudowa stacji przeładunkowej ZGOK-u w Trelkowie w gminie Szczytno, budowa stacji przeładunkowej w Piszu oraz modernizacja segmentu sortowania odpadów selektywnie zebranych w zakładzie w Olsztynie - mówi prezes ZGOK-u, Mariusz Rychcik.

Teraz do ZGOK-u należą trzy stacje przeładunkowe: w Medynach (gm. Lidzbark Warmiński), Polskiej Wsi (gm. Mrągowo) i w Trelkowie (gm. Szczytno). Dwie z nich są modernizowane, a kolejna przejdzie ten proces dzięki właśnie przyznanemu dofinansowaniu. Do trzech istniejących stacji dołączy nowa - w Piszu, której powstanie było planowane od lat.

Prace są niezbędne, bowiem od 2015 roku, od kiedy zaczęły działać stacje, znacznie zwiększyła się różnorodność odpadów trafiających do stacji. Poza tym każdego roku zwiększa się również ilość pozostałości zbieranych selektywnie. Stąd konieczność choćby zwiększenia liczby boksów do przywożonych tam odpadów.

Prace nie ominą także Zakładu Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych w Olsztynie. Tam zostanie zmodernizowana linia produkcyjna sortowni odpadów opakowaniowych. Zostaną kupione m.in. rozrywarka do odpadów zbieranych selektywnie, kompaktowe separatory metali żelaznych czy zsypy do surowców z kabin sortowania.

- Głównym celem tego działania jest zwiększenie wskaźnika odzysku surowców - dodaje prezes Rychcik.

Wartość projektu to niemal 16,1 mln złotych z czego dofinansowanie, jakie uzyskał ZGOK to ponad 9,9 mln zł.

UM/Olsztyn