Ostatni dzwonek, by pobrać bon turystyczny

2023-03-15 8:54
Bon turystyczny
Autor: pixabay

31 marca upływa termin na pobranie bonu turystycznego uprawniającego do dofinansowania do wypoczynku dziecka. Bonem można opłacić zaliczkę na zaplanowany wypoczynek po tej dacie. Komu przysługuje i na co można wydać przyznane środki?

Z około 4,2 mln przyznanych bonów turystycznych rodzice i opiekunowie aktywowali ponad 3,7 mln. Jednak wciąż pozostało kilkaset tysięcy bonów nieaktywnych.

- Na Warmii i Mazurach uprawnionych do otrzymania bonu turystycznego jest ponad 150 tys. osób, aktywowanych zostało 128 tys. bonów, natomiast ponad 22 tys. jest jeszcze nieaktywnych - informuje Anna Grabowska, regionalny rzecznik prasowy ZUS w województwie warmińsko-mazurskim.

Komu przysługuje i na co można wydać przyznane środki?

Bon turystyczny to jednorazowe świadczenie w wysokości 500 zł na jedno dziecko, a w przypadku dziecka z niepełnosprawnością – 1000 zł. Można nimi płacić za usługi hotelarskie lub imprezy turystyczne w Polsce tylko do końca marca 2023 r. Bonem można opłacić zaliczkę na zaplanowany wypoczynek po tej dacie.

Rodzice mogą na przykład zapłacić bonem za pobyt w hotelu, pensjonacie czy w gospodarstwie agroturystycznym.

Bonem można opłacić zorganizowany wypoczynek, np. wyjazd dziecka na kolonię, obóz czy zieloną szkołę, a także jednodniową wycieczkę bez noclegu, o ile obejmuje ona dwie usługi np. transport i zwiedzanie.

Bon turystyczny
Autor: gov.pl

Aktywacja świadczenia odbywa się na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS

Wystarczy, że po zalogowaniu na swoim koncie PUE rodzic uzupełni swoje dane kontaktowe, a następnie aktywuje bon, otrzymując unikalny 16-cyfrowy numer. Podczas opłaty bonem należy go podać, po czym opiekun SMS-em otrzymuje indywidualny kod, którym potwierdza transakcję.

W przypadku braku zakładki Polski Bon Turystyczny na indywidualnym profilu PUE ZUS osoby uprawnionej, należy złożyć do Polskiej Organizacji Turystycznej stosowny wniosek, którego wzór dostępny jest na stronie internetowej: https://bonturystyczny.polska.travel/.

W całym kraju płatność bonami przyjmuje około 28 tys. podmiotów. Lista podmiotów turystycznych, u których można zapłacić bonem, jest dostępna na stronie internetowej Polskiej Organizacji Turystycznej.

Listen to "Bon turystyczny - Anna Grabowska ZUS" on Spreaker.