Pacjenci zapisują się do lekarza i nie przychodzą

2024-02-08 9:19
Pacjenci zapisują się do lekarza i nie przychodzą
Autor: pixabay

W 2023 r. w całej Polsce przepadło prawie 1,3 miliona wizyt na NFZ. Nieodwołana wizyta to stracona szansa na zdrowie dla innego pacjenta. Narodowy Fundusz Zdrowia wysłała SMS z przypomnieniem o wizycie do specjalisty.

Pacjenci z Warmii i Mazur coraz częściej nie stawiają się do specjalisty

W zeszłym roku na Warmii i Mazurach najwięcej, bo ponad 12 tys. przypadków nieodwołanych wizyt dotyczyło świadczeń z zakresu ortopedii i traumatologii narządu ruchu, ponad 8 tys. z fizjoterapii ambulatoryjnej, 5 tys. z zakresu kardiologii i 3 tys. z endokrynologii.

Na rezonans magnetyczny nie zgłosiło się 1267 pacjentów, na tomografię komputerową 1028, na gastroskopię 944, a na kolonoskopię 843.

Problem dotyczy również wyznaczonych operacji. Na umówiony zabieg w zakresie gruczołu krokowego nie stawiło się 50 pacjentów, na endoprotezoplastykę stawu kolanowego 45, a stawu biodrowego 32.

Pacjenci zapisują się do lekarza i nie przychodzą
Autor: pixabay

Wcześniejsze anulowanie wizyty u lekarza może być wykorzystane przez innego chorego

- Jeżeli wiemy, że nie będziemy mogli stawić się na umówionym badaniu lub wizycie warto powiadomić o tym placówkę. Zgłoszenie tego faktu z wyprzedzeniem umożliwia skorzystanie z badania lub wizyty innemu pacjentowi. Nieodwołana wizyta to stracona szansa na zdrowie dla innego pacjenta – tłumaczy Magdalena Mil, rzeczniczka prasowa Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ.

W 2023 r. Narodowy Fundusz Zdrowia wysłał blisko 12 milionów SMS-ów z przypomnieniem o wizycie do specjalisty, badaniu czy hospitalizacji

Na cztery dni przed umówioną wizytą lub badaniem pacjent otrzymuje SMS z informacją o świadczeniu, terminie wizyty i numerze telefonu, pod który może zadzwonić, aby wizytę odwołać.

Warunkiem otrzymania przypomnienia z NFZ jest poprawne podanie swojego numeru telefonu podczas rejestracji.

W przypominaniu o odwołaniu wizyty, czy badania ważną rolę odgrywa edukacja

Narodowy Fundusz Zdrowia, oprócz wysyłania SMS-ów, dołączył do kampanii społecznej „Odwołuję. Nie blokuję”, która zwraca uwagę na zjawisko nieodwołanych wizyt lekarskich.

Kampania trwa od 2022 r. W jej ramach działania informacyjne i uświadamiające prowadzą publiczne i prywatne placówki medyczne.