Pamięć i szacunek

2022-10-28 11:18
Ocalić od zapomnienia
Autor: ZHP

Jak co roku, harcerze z Warmii i Mazur posprzątają najbardziej zaniedbane nagrobki oraz rozstawią na nich symboliczne znicze. Przed nami kolejna odsłona akcji „ Ocalić od zapomnienia”.

W harcerskiej akcji "Ocalić od zapomnienia" uczestniczy kilkaset młodych osób z 19 powiatów województwa warmińsko - mazurskiego.

- Reprezentacje drużyn harcerskich i gromad w swoich miejscowościach same wybiorą cmentarz, gdzie uprzątną opuszczone groby oraz rozstawią na nich symboliczne harcerskie znicze – mówi Katarzyna Andruszkiewicz z Chorągwi Warmińsko – Mazurskiej ZHP.

- Jest to służba na rzecz swojej najbliższej okolicy i pielęgnowania pamięci o osobach, które żyły w naszej społeczności, a które odeszły i zostały zapomniane - dodaje.

Ocalić od zapomnienia
Autor: pixabay

Akcja "Ocalić od zapomnienia"stanowi część metodycznego programu pracy z dziećmi i młodzieżą

Uczy poszanowania historii i tradycji, budzi refleksję i wrażliwość na drugiego człowieka. Z drugiej strony, dzięki wspólnej służbie i pracy, wdraża młodzież do podejmowania odpowiedzialnych działań, przygotowując ich do dorosłego życia.

Działania prowadzone podczas akcji poprzedzają zbiórki tematyczne, tłumaczące uczestnikom celowość akcji.

W Olsztynie akcja rozpocznie się w sobotę (29.10) o godz. 11:00 przy kościele pw. św. Józefa na Zatorzu.

Harcerska akcja „ Ocalić od zapomnienia” będzie realizowana na łącznie kilkudziesięciu cmentarzach na terenie województwa warmińsko-mazurskiego.

Cała rozmowa z Katarzyną Andruszkiewicz z Chorągwi Warmińsko - Mazurskiej ZHP w dzisiejszym (piątek 28.10.) magazynie reporterów W Rytmie Wydarzeń po 16 na antenie Radia Plus Olsztyn.

Katarzyna Andruszkiewicz - ZHP
Autor: Marcin Szydłowski
Listen to "Katarzyna Andruszkiewicz - ZHP Chorągiew W-M" on Spreaker.