Plaga nieodwołanych wizyt u lekarza

2025-02-07 13:41
Nie możesz przyjść do lekarza – odwołaj wizytę. Ktoś na nią czeka
Autor: Marcin Szydłowski

Setki tysięcy umówionych wizyt lekarskich, które się nie odbyły – powód? Brak stawienia się pacjenta. Liczba marnowanych wizyt lekarskich rośnie. Jak sytuacja wygląda na Warmii i Mazurach?

Nie możesz przyjść do lekarza – odwołaj wizytę. Jeden nieodebrany termin to stracona szansa dla kogoś, kto pilnie potrzebuje pomocy lekarskiej.

Nieodwołane wizyty u lekarza to narastający problem, który negatywnie wpływa na cały system opieki zdrowotnej.

Każdego dnia pacjenci nie zgłaszają się na umówione konsultacje, nie informując wcześniej placówki medycznej.

Zjawisko to prowadzi do marnowania cennych terminów i wydłużania kolejek do specjalistów.

- W roku 2024 łączna liczba nieodwołanych wizyt na Warmii i Mazurach wyniosła 40 435! To konsultacje lekarskie i zabiegi, które przepadły, a z których mogli skorzystać inni pacjenci. – podaje Magdalena Mil, rzeczniczka prasowa W-M OW NFZ.

Ponad 14 tysięcy nieodwołanych wizyt w 2024 roku dotyczyło konsultacji w poradni chirurgii urazowo-ortopedycznej, a ponad 9 tysięcy wizyt w pracowni fizjoterapii. Problem dotyczy także poradni kardiologicznej i endokrynologicznej.

Plaga nieodwołanych wizyt u lekarza
Autor: pixabay

Nieodwołane wizyty powodują

* wydłużenie kolejek – pacjenci dłużej czekają na pomoc medyczną,

* niewykorzystane zasoby – lekarze i personel medyczny tracą czas, który mógłby być poświęcony innym pacjentom,

* większe koszty dla systemu ochrony zdrowia – nieefektywne zarządzanie terminami generuje dodatkowe wydatki.

Odwołaj wizytę, jeśli nie możesz przyjść

Jeśli wiesz, że nie będziesz mógł skorzystać w umówionego terminu – poinformuj placówkę medyczną jak najszybciej. To prosta czynność, która pozwoli innemu pacjentowi skorzystać w wizyty.

Blisko 14 milionów wysłanych smsów

W 2024 r. Narodowy Fundusz Zdrowia wysłał blisko 14 milionów SMS-ów z przypomnieniem o wizycie do specjalisty, badaniu czy hospitalizacji. Usługa jest realizowana dla pacjentów z całej Polski. Powiadomienie na telefon ma zmniejszyć skalę nieodwołanych wizyt.

Przypomnienia wysyłane przez NFZ dotyczą wizyt pierwszorazowych z 40 świadczeń m.in.: kardiologii, ortopedii, operacji jaskry, endoprotezoplastyki, gastroskopii, kolonoskopii, tomografii komputerowej czy rezonansu magnetycznego.

Na cztery dni przed umówioną wizytą lub badaniem pacjent otrzymuje SMS z informacją o świadczeniu, terminie wizyty i numerze telefonu, pod który może zadzwonić, aby wizytę odwołać.

Warunkiem otrzymania przypomnienia z NFZ jest poprawne podanie swojego numeru telefonu podczas rejestracji.