Planujesz wakacje? Uważaj na kwatery widmo

2024-06-21 14:38
Uwaga na kwatery widmo
Autor: pixabay

Oszuści tworzą atrakcyjne oferty najmu, uzupełnione pięknymi fotografiami, kuszące doskonałą lokalizacją i atrakcyjną ceną. Na co zwrócić uwagę rezerwując pobyt, by uniknąć straty pieniędzy?

Na czym polega oszustwo na "kwaterę"

Metoda oszustwa „na kwaterę”, której nie ma, polega na zamieszczeniu przez oszusta, na portalach ogłoszeniowych, reklamę dotyczącą wynajmu domku letniskowego czy apartamentu.Zamieszczane są zdjęcia przyciągające uwagę, w atrakcyjnych cenach, za preferowany czas pobytu.

Oszust nawiązuje kontakt podając dane do przelewu za pobyt lub wpłatę zaliczki, po czym urywa kontakt i wyłącza telefon. Mechanizm działania naciągaczy jest prosty, po wpłaceniu zaliczki pod wskazany numer bankowy kontakt z nimi z reguły zanika.

Oszuści najczęściej podszywają się pod właścicieli nieruchomości, próbując wyłudzić zaliczki za rezerwację miejsc noclegowych lub oferując nieistniejące apartamenty, domki czy kwatery.

Uwaga na kwatery widmo
Autor: pixabay

Aby nie dać się oszukać przestrzegajmy kilku zasad

* Porównajmy cenę wynajmu z tymi w podobnym standardzie i lokalizacji, tzw. super okazje powinny zawsze wzbudzać nasze podejrzenia.

* Starajmy się korzystać z oficjalnych stron hoteli, pensjonatów itp. lub portali skupiających zweryfikowanych ogłoszeniodawców.

* Decydując się na konkretną lokalizację, sprawdźmy, czy domek, pensjonat, kwatera faktycznie istnieje. Postarajmy się zebrać na temat tego obiektu jak najwięcej informacji np. w centralnym wykazie obiektów hotelarskich lub urzędzie gminy.

* Nie sugerujmy się opiniami zadowolonych klientów dostępnymi na stronie internetowej obiektu – w przypadku oszustwa są one spreparowane – zasięgnijmy opinii z innych miejsc.

* Nie działajmy pod presją czasu – pośpiech nie sprzyja zachowaniu ostrożności.

* Zachowujmy całą dokumentację związaną z transakcją, przelewy, e-maile, zarówno te, które wysyłaliśmy, jak i te, które otrzymaliśmy.