Ponad 260 ochotników złożyło przysięgę wojskową

2023-02-07 10:16 Rozalia Chudzik
Ferie z WOT
Autor: 4 W-M BOT

4.Warmińsko mazurska brygada obrony terytorialnej podsumowała ferie z WOT. W tym roku odnotowano rekordową liczbę ochotników. Żołnierze odbyli szkolenie podstawowe i złożyli przysięgę wojskową.

Ponad 260 ochotników z regionu wzięło udział w szkoleniu podstawowym w ramach „Ferii z WOT”. Żołnierze złożyli uroczystą przysięgę wojskową w Morągu.

Kandydaci szkolili się w 42 Batalionie Lekkiej Piechoty w Morągu. Natomiast w Braniewie, gdzie stacjonuje 43 Batalion Lekkiej Piechoty realizowane było szkolenie podstawowe w systemie hybrydowym, na które ochotnicy stawili się pod koniec ubiegłego roku. Część szkolenia żołnierze realizowali w weekendy, aby ostanie 10 dni „szesnastki” kontynuować jednym ciągiem.

Przysięga wojskowa terytorialsów została poprzedzona egzaminem. Żołnierze musieli zaliczyć tzw. Pętle taktyczną. Było to podsumowanie zdobytych umiejętności takich jak: posługiwanie się bronią, strzelanie, zakładanie maski przeciwgazowej i jej właściwe użycie, poruszanie się w terenie z wykorzystaniem busoli, czy udzielanie pomocy medycznej na polu walki – to tylko niektóre zadania, jakie musieli wykonać żołnierze.

Nabór do 4. Warmińsko-Mazurskiej Brygady Obrony Terytorialnej wciąż trwa. Pierwszy krok można wykonać kontaktując się z rekruterem lub udając się osobiście do Wojskowego Centrum Rekrutacji właściwego do miejsca zameldowania. Terytorialną Służbę Wojskową można jednak odbywać w innym miejscu, np. w miejscu zamieszkania, nauki lub studiów.