"Powrót syna marnotrawnego" olsztyńskich filharmoników nominowany do Fryderyków

2022-04-20 9:10
Płyta olsztyńskich filharmoników nominowana do Fryderyków
Autor: Filharmonia Warmińsko-Mazurska w Olsztynie

Najnowsza płyta olsztyńskich filharmoników z oratorium "Powrót syna marnotrawnego" patrona Filharmonii Feliksa Nowowiejskiego otrzymała nominację do prestiżowej nagrody Fryderyk 2022 w kategorii Album roku - muzyka oratoryjna i operowa.

Płyta 'Oratorium. Powrót syna marnotrawnego' to kolejne dzieło Feliksa Nowowiejskiego, patrona filharmonii warmińsko-mazurskiej.  Dzieło "Die Heimkehr des Verlorenen Sohnes" ("Powrót syna marnotrawnego") powstało w 1901 roku, podczas berlińskich studiów Nowowiejskiego pod kierunkiem znakomitego kompozytora i dyrygenta Maxa Brucha.  Światowe prawykonanie utworu odbyło się dopiero w 1993 roku (sam kompozytor nigdy nie usłyszał całego dzieła) i od tego czasu jedno z pierwszych oratoriów polskiej muzyki, nie było wykonywane. Dzięki wytwórni DUX pod koniec 2021 roku zapis koncertu oratoryjnego "Powrót syna marnotrawnego" w oryginalnej wersji językowej, trafił do melomanów pod postacią wydanej w kartonowym pudełku płyty nagranej przez Orkiestrę Symfoniczną Warmińsko-Mazurskiej Filharmonii im. Feliksa Nowowiejskiego w Olsztynie pod dyrekcją Piotra Sułkowskiego, Marka Pawełka (organy), Chór Filharmonii im. Karola Szymanowskiego w Krakowie, oraz troje znakomitych śpiewaków: uważaną za jedną z najwybitniejszych mezzosopranistek swojego pokolenia Agnieszkę Rehlis, jednego z najbardziej rozpoznawalnych polskich tenorów Arnolda Rutkowskiego i wielokrotnie nagradzanego łódzkiego basa Łukasza Koniecznego.

Rozstrzygnięcie konkursu w piątek 22 kwietnia podczas uroczystej gali, która odbędzie się w Operze na Zamku w Szczecinie.

KS/informacja prasowa