Przed nami Boże Ciało – jak przejdą procesje w Olsztynie?

2022-06-15 15:54
Przed nami Boże Ciało
Autor: pixabay Ulicami Olsztyna przejdą procesje

Kościół katolicki będzie przeżywać Uroczystość Ciała i Krwi Pańskiej. Ulicami Olsztyna przejdą uroczyste procesje z udziałem wiernych.

W archidiecezji warmińskiej centralne obchody Uroczystości Ciała i Krwi Pańskiej rozpoczną się mszą świętą w katedrze św. Jakuba w Olsztynie o godz. 10. Liturgii będzie przewodniczył ksiądz arcybiskup Józef Górzyński, metropolita warmiński.

Po mszy świętej spod olsztyńskiej katedry wyruszy się tradycyjna procesja do czterech ołtarzy, która przejdzie głównymi ulicami miasta. Ołtarze przygotowano przy Starym Ratuszu, na Placu Jana Pawła II, na Placu Dunikowskiego oraz przy kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa – i to tu zakończy się centralna procesja.

W Olsztynie łącznie zaplanowano 12 tras. Szczegółowy harmonogram jest dostępny pod adresem: archwarmia.pl

Zmiany drogowe i komunikacyjne
Autor: Urząd Miasta Olsztyn Ulicami Olsztyna przejdą procesje

W Boże Ciało (w czwartek 16 czerwca) czekają nas też dodatkowe utrudnienia drogowe oraz zmiany w komunikacji miejskiej. Najważniejsze to:

  • przekierowanie (od ok. 10:45) tramwajów nr 1 na krańcówkę Dworzec Główny;
  • autobusy na co dzień kursujące przez ścisłe Śródmieście (101, 105, 107, 109, 110, 111, 113, 116, 117, 120, 128, 136) na czas przemarszu centralnej procesji będą kursować objazdami. Zmiany będą dotyczyć także linii, których trasy kolidują z procesjami lokalnymi;
  • będzie obowiązywać rozkład jazdy oznaczony jako "Niedziele i święta". Natomiast dzień później (piątek, 17 czerwca) komunikacja zbiorowa będzie kursować według zwykłego rozkładu jazdy "Dni robocze (od poniedziałku do piątku)".