Przygotowania do uroczystości w Gietrzwałdzie

2022-09-07 11:04
Program obchodów 145. rocznicy Objawień NMP w Gietrzwałdzie
Autor: Archidiecezja Warmińska

Przed nami dwudniowe uroczystości 145. rocznicy objawień Najświętszej Maryi Panny w Gietrzwałdzie połączone z 56. Dożynkami Archidiecezjalnymi. Obchody zaplanowano na 10 i 11 września.

Uroczystości w Sanktuarium Matki Bożej Gietrzwałdzkiej rozpoczną się sobotnią mszą świętą (10 września) o 18.00 połączoną z Nieszporami ku czci Matki Bożej Gietrzwałdzkiej.

Tego dnia o 21.00 odbędzie się Różaniec i Apel Maryjny przy kaplicy objawień. Tuż po Różańcu w bazylice zaplanowano młodzieżowe czuwanie modlitewne.

Następnie o 24.00 będzie odprawiona Msza święta przy kaplicy objawień w intencji powołań kapłańskich i zakonnych.

Punktem kulminacyjnym wydarzenia będzie uroczysta Eucharystia przy źródełku o 11.00 w niedzielę (11 września) pod przewodnictwem abp. Tadeusza Wojdy, metropolity gdańskiego. Te uroczystości już 56. raz są połączone z dożynkami archidiecezjalnymi.

Zapowiedź uroczystości 145. rocznicy objawień NMP w Gietrzwałdzie
Autor: Marcin Szydłowski

W związku z uroczystościami w Gietrzwałdzie policja wprowadzi w niedziele 11 września zmianę organizacji ruchu

- Pierwszy wjazd od strony Olsztyna jest dedykowany wyłącznie dla pielgrzymek pieszych i dla pojazdów komunikacji publicznej. Środkowy wjazd będzie wyjazdem dla komunikacji publicznej, a trzeci wjazd-od strony Ostródy będzie wjazdem awaryjnym — informuje podinspektor Piotr Godlewski, naczelnik wydziału ruchu drogowego Komendy Miejskiej Policji w Olsztynie.

- Natomiast wszelkie inne pojazdy będą wjeżdżały przez Woryty za miejscowością Gietrzwałd. W tym miejscu ruchem będzie kierować policja — dodaje.

Organizacja ruchu w związku z uroczystościami w Gietrzwałdzie - 11 września
Autor: Archidiecezja Warmińska

Komunikacją na uroczystości do Gietrzwałdu w niedzielę 11 września

Zarząd Dróg, Zieleni i Transportu w Olsztynie uruchomi dwie linie specjalne - G-1 oraz G-2. Pierwsza będzie kursować do Gietrzwałdu z Dworca Głównego, natomiast druga z tymczasowej pętli na Pieczewie.

Bilet na przejazd w jedną stronę będzie kosztować 8 zł - należy skasować dwa jednorazowe bilety po 4 zł każdy. W przypadku ulgowych koszt przejazdu to 4 zł (dwa bilety ulgowe po 2 zł lub jeden normalny po 4 zł).

- Na linii specjalnej nie obowiązują bilety okresowe, w tym m.in. miesięczne czy 24-godzinne, ani darmowe przejazdy dla osób powyżej 70. roku życia - mówi Michał Koronowski z Zarządu Dróg, Zieleni i Transportu w Olsztynie. - Prosimy o wcześniejsze zaopatrzenie się w bilety na przejazd. W dniu odpustu sprzedaż prowadzona będzie wyłącznie w biletomatach, w których obowiązuje płatność tylko kartą.

Uprawnienia do przejazdów bezpłatnych przysługują osobom korzystającym z ulg ustawowych przy przejazdach środkami komunikacji publicznej, czyli inwalidom wojennym i wojskowym, osobom represjonowanym mającym prawdo renty inwalidy wojennego, dzieciom w wieku do 4 lat.

Tradycyjnie z Olsztyna i okolicznych miejscowości wyruszą pielgrzymki piesze

* Parafia św Jakuba w Olsztynie ul. Staszica 5– wyjście o godz. 5.00

* Parafia Miłosierdzia Bożego w Olsztynie ul. Barcza 2 (Nagórki) – wyjście o godz. 4.15

* Parafia Najświętszego Serca Pana Jezusa w Olsztynie ul. Mickiewicza 10– wyjście o godz. 4.45

* Parafia Najświętszej Maryi Panny Różańcowej w Olsztynie ul. Żytnia 68 (Dajtki) – wyjście o godz. 6.00

* Parafia Bogarodzicy Dziewicy Matki Kościoła w Olsztynie ul. Podgórna 1 (Jaroty) – wyjście o godz. 5.00

* Parafia Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Ostródzie ul. Sienkiewicza 3 – wyjście o godz. 4.00

* Parafia Św. Jana Chrzciciela w Jonkowie ul. Hanowskiego 30 – wyjście o godz. 6.10

Uroczystości 145. rocznicy objawień Najświętszej Maryi Panny w Gietrzwałdzie połączone z 56. Dożynkami Archidiecezjalnymi odbędą się 10-11 września w Gietrzwałdzie.

Objawienia maryjne w Gietrzwałdzie trwały od 27 czerwca do 16 września 1877 roku. Matka Boża ukazała się 160 razy dwóm dziewczynkom – 13-letniej Justynie Szafryńskiej i 12-letniej Barbarze Samulowskiej.

Listen to "ks Marcin Chodorowski - proboszcz parafii w Gietrzwałdzie" on Spreaker. Listen to "ks Michał Tunkiewicz - dyrektor Wydziału Duszpasterkiego warmińskiej kurii" on Spreaker. Listen to "podinsp Piotr Godlewski - KMP w Olsztynie" on Spreaker. Listen to "Michał Koronowski - ZDZiT w Olsztynie" on Spreaker.