Punkty wymazowe w kierunku COVID-19 na Warmii i Mazurach

2022-02-08 10:59
Punkt  pobrań wymazów w kierunku koronawirusa
Autor: Marcin Szydłowski

Na Warmii i Mazurach działa obecnie 40 punktów pobrań wymazów na obecność wirusa SARS-CoV-2, które realizują testy PCR finansowane przez NFZ. Jak zapisać się na test COVID -19?

 Testy PCR

- Zlecenie na test PCR może wystawić między innymi lekarz podstawowej opieki zdrowotnej lub lekarz dyżurujący na nocnej i świątecznej opiece zdrowotnej. Możliwość wystawiania zleceń na test w kierunku koronawirusa za pośrednictwem systemu gabinet.gov.pl dotyczy również lekarzy, którzy nie mają umów z NFZ - informuje Magdalena Mil z NFZ w Olsztynie.

- Ponadto każda osoba, która podejrzewa zakażenie może sama uzyskać zlecenie na test po wypełnieniu formularza online na stronie pacjent.gov.pl - dodaje.

Jeden punkt wymazowy w regionie czynny jest całodobowo (Szpital Dziecięcy w Olsztynie). W regionie funkcjonuje również 11 karetek wymazowych.

Wykaz punktów pobrań w woj. warmińsko-mazurskim, dostępny jest na stronie Narodowego Funduszu Zdrowia w Olsztynie.

Test antygenowy SARS-CoV-2
Autor: pixabay

Szybkie testy antygenowe

Z kolei testy antygenowe możemy zrobić w aptekach, laboratoriach lub mobilnych punktach wymazowych, które zgłosiły chęć ich wykonywania. Apteki są wsparciem dla istniejących już punktów wymazowych w regionie. Obecnie działa już  8 takich zgłoszeń - to apteki i punkty pobrań/laboratoria (mapa na stronie pacjent.gov.pl).

Na test antygenowy nie potrzeba skierowania.

Warmińsko-Mazurski Oddział Wojewódzki NFZ przyjmuje zgłoszenia od zainteresowanych podmiotów tj. aptek, laboratoriów czy punktów wymazowych.

Listen to "Jak wykonać test PCR? - Magdalena Mil NFZ" on Spreaker. Listen to "Testy antygenowe w aptekach - Magdalena Mil NFZ" on Spreaker.