Rusza dobrowolna zasadnicza służba wojskowa

2022-05-17 14:36
Rusza dobrowolna zasadnicza służba wojskowa.
Autor: kpt. Łukasz Węglewski Rusza dobrowolna zasadnicza służba wojskowa.

21. maja rozpocznie się nabór do nowego rodzaju służby w wojsko – dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej. Z tej okazji w 32. miejscowościach w Polsce, odbędą się pikniki wojskowe.

Dobrowolna zasadnicza służba wojskowa to nowa forma służby w wojsku. Została wprowadzona wraz z Ustawą o Obronie Ojczyzny. - Polega ona na tym, że kandydat do służby wojskowej w dwóch etapach przechodzi szkolenie wojskowe. Pierwszy etap to jest 28 dni szkolenia podstawowego, po tym okresie złoży przysięgę wojskową oraz otrzyma przydział do jednostki wojskowej, w której będzie wykonywał obowiązki na stanowisku służbowym. Ten drugi etap to 11 miesięcy, w tym czasie odbędzie pełny cykl szkolenia specjalistycznego - informuje płk Grzegorz Faka z Wojskowego Centrum Rekrutacji w Olsztynie i wymienia jej zalety - wynagrodzenie takie jak w przypadku żołnierza zawodowego, prawo do ubiegania się o powołanie do służby zawodowej i możliwość pracy w administracji publicznej. 

Listen to "płk Grzegorz Faka z Wojskowego Centrum Rekrutacji w Olsztynie:" on Spreaker.

Informacje o nowej formie służby, wojsko zamierza przedstawić podczas 32. pikników, które odbędą się w całej Polsce, w tym dwa na Warmii i Mazurach: w Ełku (przy Galerii Brama Mazur) i w Nidzicy (Jeziorko Miejskie, al. Wojska Polskiego). Zaplanowano atrakcje dla dzieci, prezentacje sprzętu wojskowego, koncerty orkiestr wojskowych. Będzie można tez poznać wojsko i żołnierzy na licznych stoiskach promocyjnych, dowiedzieć się o nowej formie służby i złożyć wniosek o powołanie. 

Poza tym w 5 miejscach w sobotę uruchomione zostaną mobilne punkty rekrutacyjne: w Olsztynie, Ostródzie, Gierłoży, Braniewie i Węgorzewie.

Rusza dobrowolna zasadnicza służba wojskowa.
Autor: kpt. Łukasz Węglewski Rusza dobrowolna zasadnicza służba wojskowa.

Przypomnijmy, Ustawa o Obronie Ojczyzny zakłada zwiększenie liczebności polskiej armii do 300 tys. żołnierzy.

KS