Siatkówka plażowa wraca na Warmię i Mazury z pełną mocą

2024-05-14 12:40
Beach Pro Tour Challenge w Starych Jabłonkach
Autor: Urząd Marszałkowski w Olsztynie

Po dziesięciu latach przerwy do Starych Jabłonek wraca siatkówka plażowa w światowym wydaniu. Na przełomie maja i czerwca 2024 roku zawodnicy i zawodniczki z całego świata powalczą o punkty do klasyfikacji olimpijskiej.

Beach Pro Tour Challenge w Starych Jabłonkach

Od 30 maja do 2 czerwca Stare Jabłonki ponownie staną się areną zmagań siatkarskich dwójek. Znany nie tylko w regionie, ale na całym świecie Beach Pro Tour Challenge wraca na Warmię i Mazury z pełną mocą.

- Bardzo się cieszę, że impreza o takiej randze będzie u nas ponownie rozgrywana - mówi Marcin Kuchciński, marszałek województwa. - Jestem bardzo wdzięczny organizatorom, że możemy wrócić do inicjatywy, która rozsławiła nie tylko Stare Jabłonki, nie tylko Ostródę, ale także województwo warmińsko-mazurskie na całym świecie.

- My jako widzowie zachwycamy się tym wydarzeniem, natomiast praca organizacyjna, którą trzeba wnieść podczas rozmów, negocjacji i przygotowania całej imprezy jest ogromna, co bardzo doceniam. Turniej w Starych Jabłonkach jest wielkim wydarzeniem promocyjnym dla całego regionu. Bardzo się cieszę, że jako samorząd województwa możemy być partnerem tego turnieju- dodaje marszałek.

Volleyball World Beach Pro Tour Warmia Mazury Challenge to ważna sportowo impreza, podczas której siatkarze i siatkarki będą rywalizować o punkty do klasyfikacji olimpijskiej, dzięki którym będą mogli wystąpić na zbliżających się wielkimi krokami igrzyskach olimpijskich w Paryżu.

Beach Pro Tour Challenge w Starych Jabłonkach
Autor: Urząd Marszałkowski w Olsztynie

Stare Jabłonki to miejscowość z siatkarskimi tradycjami

To właśnie tutaj w latach 2004-2014 odbywały się turnieje z ówczesnego cyklu World Tour, a zorganizowane mistrzostwa świata z 2013 roku przez wiele osób uważane są za najlepsze w historii tej dyscypliny sportu.

- Kiedy rok temu rozmawialiśmy o tym, czy podjąć próbę organizacji tego wydarzenia, uznaliśmy, że siatkówka plażowa w Starych Jabłonkach to nie jest tylko moje marzenie, ale także wielu innych osób - mówi Tomasz Dowgiałło, dyrektor turnieju.

- Cieszę się, że dziś jesteśmy na trzy tygodnie przed imprezą, a nasze wspólne marzenia dochodzą do skutku. Mam nadzieję, że poziomem organizacyjnym turnieju w tym roku uda nam się ugruntować swoją pozycję i ściągnąć do Starych Jabłonek turniej rangi mistrzostw świata. Ze strony sportowej mamy zapewnienie, że pojawią się wszystkie najlepsze zespoły, w tym kilka par mistrzowskich. Przygotowujemy także całe święto siatkarskie, które będzie obudowane wieloma atrakcjami, więc mam nadzieję, że uda nam się zapełnić nasz stadion do ostatniego miejsca - dodaje.

W turnieju na Warmii i Mazurach wezmą udział 32 pary męskie i żeńskie

Połowa z nich, czyli 16 ma zapewnioną kwalifikację na podstawie rankingu. Pozostała część zawodniczek i zawodników będzie musiała rozegrać turniej kwalifikacyjny, który rozpocznie się w czwartek 30 maja. Finały zaplanowano na 1 i 2 czerwca. Łączna pula nagród wynosi 150 tys. dolarów.

Urząd Marszałkowski w Olsztynie