Świąteczna Pomoc Polakom na Kresach

2022-11-25 8:50
Świąteczna Pomoc Polakom na Kresach
Autor: Świąteczna Pomoc Polakom na Kresach

Słodkie upominki, żywność i przybory szkolne mają trafić przed Bożym Narodzeniem do Starych Trok na Litwie. Planowane jest przygotowanie około 200 paczek. Każdy z nas może pomóc. Zbiórka trwa do 6 grudnia.

To już siódma edycja akcji charytatywnej „Świąteczna Pomoc Polakom na Kresach”, którą organizuje parafia Miłosierdzia Bożego w Olsztynie oraz Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 3 w Olsztynie.

- Chcemy obdarować każde dziecko uczące się w polskiej szkole w Starych Trokach i najuboższe rodziny - mówi organizator zbiórki ks. Jarosław Dobrzeniecki. Planujemy przygotować 118 paczek dla dzieci z przyborami szkolnymi i słodyczami oraz około 100 paczek żywnościowych dla rodzin.

- Mamy świadomość, że nasze dary dla nich nie są jedynie pomocą materialną. Oni czują, że pamiętamy o naszych rodakach na Litwie, są pełni wdzięczności, uśmiechają się, są radośni - dodaje.

ks Jarosław Dobrzeniecki
Autor: Marcin Szydłowski

Jak przebiega zbiórka darów w ramach akcji Świąteczna Pomoc Polakom na Kresach?

Dary można przynosić do parafii Miłosierdzia Bożego na olsztyńskich Nagórkach lub Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 3 (do 6 grudnia). Po 6 grudnia organizatorzy zbiórki skompletują paczki i wywiozą je do Starych Trok.

Stare Troki to niewielka miejscowość, w której mieszka ponad 1500 osób, z czego około 70 proc. stanowią Polacy. Działa tu polska Szkoła Podstawowa, w której uczą się  dzieci polskiego pochodzenia.

Każdego roku szkoła oraz mieszkańcy przyjmują na nocleg pątników warmińskich pielgrzymujących do Ostrej Bramy.

Listen to "Świąteczna Pomoc Polakom na Kresach - rozmowa" on Spreaker.