Świeca, która tworzy polską Wigilię

2023-12-01 11:51
Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom
Autor: Caritas Polska

Już 3 grudnia w pierwszą Niedziele Adwentu rusza 30. edycja akcji Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom. Organizacja rozprowadzi 1,5 mln świec, z których sprzedaży sfinansuje dzieciom posiłki, wakacyjny wypoczynek, stypendia.

Akcji towarzyszy hasło „Świeca, która tworzy polską Wigilię”.

Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom, zapoczątkowane w 1994 r., połączone jest z rozprowadzaniem w czasie Adwentu Świecy Caritas, która w ciągu lat stała się rozpoznawalnym symbolem polskiej Wigilii.

Znakiem obecności nowo narodzonego Chrystusa przypominającym o tym, by w naszych sercach znalazło się miejsce dla potrzebujących.

Jak wesprzeć Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom?

W tym roku Caritas przygotowała 1,5 mln świec, które dostępne będą w parafiach lub placówkach Caritas w całej Polsce. W Archidiecezji Warmińskiej dostępnych będzie 50 tys świec.

Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom
Autor: Caritas Polska

Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom. Komu pomagamy?

Środki ze sprzedaży tegorocznej świecy wesprą Wakacyjną Akcję Caritas, placówki edukacyjno-opiekuńcze, warsztaty w świetlicach środowiskowych i zapewnią stypendia dla dzieci.

Wsparcie otrzymają również hospicja dla dzieci, ośrodki interwencji kryzysowej dla kobiet i domy samotnej matki. Trafią także do beneficjentów programu Uratujecie Cię potrzebujących leczenia ratującego zdrowie i życie.

Znaczne środki z akcji zostaną przekazane również na realizację programu stypendialnego Skrzydła, którym od lat obejmowane są dzieci z rodzin najuboższych.

Z programu stypendialnego skorzystają też dzieci uzdolnione, chcące rozwijać swoje pasje sportowe, naukowe czy artystyczne.

Od 1996 r. część środków z akcji przeznaczana jest także na pomoc dzieciom żyjącym w najuboższych regionach świata

W tym roku 10 groszy z każdej świecy Caritas Polska przeznaczy na dofinansowanie programów żywnościowych dla dzieci z rejonu Afryki Subsaharyjskiej, gdzie obecnie głoduje niemal co czwarta osoba.

Caritas Polska