Terytorialnsi z Warmii i Mazur świętują 5-lecie

2022-05-19 8:59
4W-MBOT świętuje 5-lecie
Autor: 4W-MBOT 4W-MBOT świętuje 5-lecie

W tym roku 4. Warmińsko-Mazurska Brygada Obrony Terytorialnej obchodzi już piątą rocznicę powstania. Z tej okazji zaprasza na wspólne świętowanie i podsumowuje dotychczasową działalność.

Pięć lat funkcjonowania brygady to czas intensywnych szkoleń, przysiąg i nowych przedsięwzięć. Ostatnie lata były dla Wojsk Obrony terytorialnej bardzo pracowite. Ochotnicy włączyli się w przeciwdziałanie skutków pandemii COVID-19, chociażby przez obsługę punktów wymazowych, wspieraniu szpitali i seniorów. Włączyli się także w zabezpieczenie i patrolowanie granicy polsko-białoruskiej. Wspierają także podmioty administracji publicznej w opiece nad uchodźcami z Ukrainy.

Ponadto żołnierze brali udział w wielu szkoleniach specjalistycznych, głównie przeciwkryzysowych. Dużym sprawdzianem był udział w największych ćwiczeniach organizowanych z sojusznikami. Były one źródłem zdobywania doświadczeń, ale przede wszystkim, sprawdzianem współpracy z wojskami operacyjnymi, innymi służbami oraz układem pozamilitarnym.

Brygada jest obecnie w jednym z najbardziej dynamicznych okresów funkcjonowania. Szkolenia ochotników prowadzą już cztery bataliony lekkiej piechoty na terenie województwa warmińsko-mazurskiego. Do końca tego roku zaplanowano jeszcze 4 szkolenia podstawowe i wyrównawczych, co będzie skutkowało powołaniem w struktury brygady kolejnych ochotników. Formowany jest również piąty – ostatni w strukturze – batalion w Ełku. Obecnie w szeregach 4 Warmińsko-Mazurskiej Brygady OT służy ponad 3000 żołnierzy.

W sobotę, 21 maja 2022 r. 4 Warmińsko-Mazurska Brygada Obrony Terytorialnej uroczystą mszą świętą w Bartągu, o godz. 18:00 zainauguruje obchody Święta Brygady.  W niedzielę 22 maja 2022 r. o godz. 11:00 odbędzie się uroczysty apel na terenie jednostki wojskowej w Olsztynie. Będzie okazją do podsumowania zrealizowanych planów w pięcioletniej działalności brygady i wyróżnień żołnierzy. Najbardziej zasłużeni żołnierze otrzymają mianowania na wyższe stopnie wojskowe. Ponadto nie zabraknie atrakcji dla dzieci i dorosłych: koncerty zespołów, zawody sportowe dla rodzin, konkursy, prezentacja wyposażenia żołnierza i sprzętu wojskowego, zabawy plenerowe dla najmłodszych, pokazy dynamiczne i  wojskowa grochówka.

KS/Monika Jabłońska/ Zespół Prasowy 4W-MBOT/