Uczniowie zakończyli swoje wakacje i wrócili dziś do szkół

2022-09-01 14:23
Inaguracja roku szkolnego V LO w Olsztynie
Autor: Marcin Szydłowski

Po dwumiesięcznej przerwie w szkołach na Warmii i Mazurach rozbrzmiał pierwszy dzwonek roku 2022/23. W Olsztynie miejska inauguracja roku szkolnego odbyła się w V Liceum Ogólnokształcącym im. Wspólnej Europy.

- Początek roku szkolnego to moment, kiedy przed uczniami i nauczycielami stają nowe wyzwania - mówi prezydent Olsztyna, Piotr Grzymowicz.

- Ilekroć jestem pytany, co jest w życiu najważniejsze, odpowiadam jednoznacznie, że edukacja. Dlatego Olsztyn potrzebuje ludzi młodych i wykształconych. Wysiłek włożony w naukę zaowocuje lepszą pracą i w konsekwencji rozwojem naszego miasta - dodaje.

Samorząd Olsztyna prowadzi 69 jednostek - przedszkoli, szkół, ośrodków szkolno-wychowawczych, szkół specjalnych.

W szkołach podstawowych naukę rozpoczęło ponad 11,5 tys. uczniów, a w ponadpodstawowych - 13,6 tys. Łącznie we wszystkich typach placówek to niemal 31 tys. dzieci i młodzieży.

- W tym roku szkolnym w naszych placówkach będzie ponad 660 uczniów, którzy są obywatelami Ukrainy - mówi dyrektor Wydziału Edukacji Urzędu Miasta Olsztyna, Wiesława Szafrańska-Bortkiewicz.

- Pół tysiąca z nich to uczniowie podstawówek, pozostali rozpoczynają naukę w szkołach ponadpodstawowych.

Inaguracja roku szkolnego V LO w Olsztynie
Autor: Marcin Szydłowski

W wakacje przeprowadzono w szkołach szereg prac przygotowujących je do nowego roku szkolnego

Były remonty podłóg i korytarzy, naprawy boisk, zabezpieczenia placów zabaw czy roboty związane z naprawą kanalizacji.

W rozpoczętym właśnie roku szkolnym olsztyńskie placówki będą kontynuować lub rozpoczną szereg programów realizowanych przy zewnętrznym dofinansowaniu - rządowym czy unijnym.

To m.in. Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0, program "Aktywna tablica" czy "Laboratoria Przyszłości". Wsparcie unijne na kwotę niemal 1,3 mln złotych pozwala na realizację 25 przedsięwzięć.

Najbliższy dłuższy odpoczynek od szkoły to przerwa świąteczna (23-31 grudnia) oraz ferie zimowe (23 stycznia-5 lutego). Natomiast na kolejne wakacje dzieci i młodzież z Olsztyna poczekają do 23 czerwca.

W całej Polsce do szkół wróciło 4,6 mln uczniów w tym prawie 180 tys z województwa warmińsko - mazurskiego.

UM Olsztyna