Ulicami Olsztyna przejdzie Orszak Trzech Króli

2024-01-05 12:43
Ulicami Olsztyna przejdzie Orszak Trzech Króli
Autor: archwarmia Ulicami Olsztyna przejdzie Orszak Trzech Króli

Od 2009 roku pierwszy raz w naszym kraju, a od 2013 roku także w Olsztynie. Już w najbliższą sobotę (6 stycznia) ulicami stolicy Warmii i Mazur przejdzie Orszak Trzech Króli, którego tegoroczne hasło brzmi "W jasełkach leży".

Jak przyznają organizatorzy - to swoiste podziękowanie za wszystkie cuda, które zdarzyły się w historii Polski, ale także w życiu codziennym. Główna część wydarzenia w Olsztynie zacznie się na placu przed ratuszem, a skończy na pl. Solidarności.

Tradycyjnie już w Olsztynie poszczególne orszaki gwiaździście będą zbliżać się do pl. Jana Pawła II. Tam nastąpi ich połączenie. Orszak azjatycki (Melchior) wyruszy z parafii pw. św. Józefa, europejski (Kacper) będzie mieć swój początek w parafii św. Jakuba, natomiast afrykański (Baltazar) zacznie pochód w parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa.

Trasy orszaków:* azjatycki (parafia pw. św. Józefa; msza o 11:00, początek przejścia ok. 11:30) - Jagiellońska, Wojska Polskiego, Curie-Skłodowskiej, 11 Listopada;* europejski (parafia pw. św. Jakuba; msza o 11:00, początek przejścia ok. 11:55) - Morska, Bałtycka, Konopnickiej, Nowowiejskiego, 11 Listopada;* afrykański (parafia Najświętszego Serca Pana Jezusa, msza o 11:00, początek przejścia ok. 11:50) - Kopernika, Mickiewicza, Dąbrowszczaków, Mrongowiusza, 1 Maja.Wspólne przejście sprzed ratusza do pl. Solidarności al. Piłsudskiego zacznie się ok. 12:35. Wspólne kolędowanie zaplanowano między 13:00 a 14:15.

W związku z przemarszem XI Orszaku Trzech Króli ulicami Olsztyna zostaną wprowadzone zmiany w funkcjonowaniu komunikacji miejskiej. Między 11:40 a 13:00 część linii autobusowych i tramwajowych będzie skierowana na trasy objazdowe.

Przypominamy, że 6 stycznia obowiązuje rozkład jazdy oznaczony jako "Niedziele i święta".