W Gryźlinach koło Olsztyna ma powstać specjalna strefa gospodarcza

2022-09-02 14:52
Czy w Gryźlinach powstanie strefa gospodarcza?
Autor: Powiat olsztyński

To szansa na stworzenie nowych miejsc pracy. Inwestorzy mogą natomiast rozwijać technologie na atrakcyjnych terenach. Atutem kompleksu o powierzchni 130 ha jest lądowisko oraz bliskość dróg szybkiego ruchu S51 i S7.

– Tworzymy kompleksy terenów inwestycyjnych, które już dziś są w pełni gotowe do lokalizowania wielokierunkowych przedsięwzięć gospodarczych.Jednym z nich jest strefa gospodarcza Gminy Stawiguda w Gryźlinach o powierzchni ponad 130 ha - mówi starosta olsztyński Andrzej Abako.

- Jej wyjątkowość polega na znakomitym skomunikowaniu, co oszczędza czas i koszty przedsiębiorców. Drogi i tory to już trochę za mało, dlatego stworzyliśmy możliwość biznesowych spotkań z wykorzystaniem transportu general aviation, a więc nie tylko możemy przyjechać, ale można też przylecieć i odlecieć z tutejszego lądowiska.

- Takie usytuowanie zwiększa efektywność zarządzania i wdrażania innowacyjnych technologii. Obecnie poszukujemy strategicznych inwestorów, którzy z zachowaniem poszanowania środowiska naturalnego zrealizują swoje projekty gospodarcze wzbogacające potencjał ekonomiczny regionu – wyjaśnia starosta.

Powiat olsztyński
Autor: Powiat olsztyński

Czas to pieniądz, samorządy stawiają więc na jego oszczędność. Geoportal, e-usługi

Aby zmniejszyć do minimum termin obsługi administracyjnej inwestorów, wiele spraw urzędowych można załatwić online.

– Umożliwiliśmy korzystanie z platform e-usług oraz e-mapy (geoportal geodezyjny), gdzie inwestor bez trudu może uzyskać aktualną informację o terenie.

- Przedsiębiorcy mogą liczyć też na konkretną współpracę i konsultacje w dążeniach do uzyskania pomocy publicznej oferowanej przez specjalne strefy ekonomiczne, także te w naszym regionie – mówi Andrzej Abako.

Plusem tych terenów jest też dobrze wykształcona i wykwalifikowana kadra oraz zaplecze naukowo-laboratoryjne w pobliskim Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim i w szkołach powiatowych.

– Prowadzimy cztery zespoły szkół, w których specjalności nauczania są powiązane z rynkiem pracy. Potencjalny inwestor może liczyć też na współpracę w utworzeniu kierunków kształcenia pod kątem indywidualnych potrzeb branżowych.

- Istnieje też możliwość wykorzystania w przyszłości wsparcia finansowego Funduszy Europejskich dla Warmii i Mazur oraz funduszy centralnych, by rozwijać innowacyjność swojej branży– wymienia A. Abako.

Starostwo olsztyńskie zwróciło się do rządu o sfinansowanie budowy strefy gospodarczej w Gryźlinach ,a potrzeba 100 milionów złotych, aby uzbroić i przygotować działki.