W maju ruszą wypłaty 500+ dla Ukraińców

2022-04-20 15:51
W maju rozpocznie się wypłata świadczeń
Autor: pixabay

ZUS przyjął już około 318 tys. wniosków na świadczenie rodzinne 500 plus od obywateli Ukrainy. Na Warmii i Mazurach obywatele Ukrainy złożyli prawie 8,3 tys. wniosków na ponad 13 tys. dzieci.

Dzięki specjalnej ustawie, uchodźcy z Ukrainy uzyskali dostęp do wsparcia z ZUS, w tym do świadczenia 500 plus i Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego oraz o dofinansowania pobytu w żłobku przez okres zamieszkania i pobytu z dziećmi w Polsce.

- Odkąd na Platformie Usług elektronicznych ZUS udostępniliśmy możliwość składania wniosków o 500 plus po ukraińsku, zarejestrowaliśmy około 318 tys. wniosków o to świadczenie, obejmujące około 487 tys. dzieci- poinformował rzecznik ZUS Paweł Żebrowski.

- Wnioski dotyczą obecnego okresu świadczeniowego, który obowiązuje do końca maja, jak też następnego, który rozpocznie się od 1 czerwca i potrwa do maja przyszłego roku – dodaje rzecznik.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych w Olsztynie
Autor: ZUS w Olsztynie

- Po świadczenia mogą sięgać osoby, które przekroczyły polsko-ukraińską granicę po 23 lutym br. w wyniku wojny, uzyskały numer PESEL UKR, założyły w Polsce rachunek bankowy i mają polski numer telefonu. tłumaczy Anna Ilukiewicz, rzecznik ZUS na Warmii i Mazurach.

- Do złożenia wniosków, np. o 500 plus niezbędne jest zarejestrowanie i potwierdzenie profilu na PUE ZUS. Pracownicy placówek ZUS pomagają przy składaniu elektronicznych wniosków o świadczenia - dodaje.

ZUS przyjął już około 318 tys. wniosków na świadczenie rodzinne 500 plus od obywateli Ukrainy. Na Warmii i Mazurach obywatele Ukrainy złożyli prawie 8,3 tys. wniosków na ponad 13 tys. dzieci.

Informacje o świadczeniu 500+ można uzyskać w dowolnej placówce ZUS, podczas e-wizyty w ZUS, na infolinii pod numerem 22 444 02 55 (od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 – 18:00) lub za pośrednictwem e-maila wysłanego na adres ua@zus.pl, a także na stronie internetowej ZUS.