W Olsztynie otwarto Punkt Pomocy Uchodźcom i Migrantom Caritas

2022-04-08 16:39
Punkt Pomocy Uchodźcom i Migrantom Caritas w Olsztynie
Autor: Marcin Szydłowski

Będzie pełnił rolę centrum informacyjnego, a mieści się przy ulicy Świętej Barbary 2 (pomieszczenie Galerii Jednego Obrazu Muzeum Archidiecezji Warmińskiej). Jaką pomoc otrzymają uchodźcy i migranci?

Punkt jest skierowany do wszystkich uchodźców i migrantów, którzy przebywają w województwie warmińsko – mazurskim.

Za pośrednictwem Punktu będzie można skorzystać z pomocy prawnej i psychologicznej, usług notariusza i tłumacza przysięgłego, zapisać się na kurs języka polskiego.

Osoby zainteresowanie mogą także uzyskać pomoc w wypełnianiu niezbędnych formularzy i wniosków, tworzeniu CV, poszukiwaniu mieszkania, pracy, miejsca w szkole czy żłobku.

Wszystkie te usługi będą dla uchodźców i migrantów bezpłatne.

Koordynować prace w punkcie będzie Vadym Vasylevskyi, prawnik pochodzący z miasta Szartarsk, w Olsztynie mieszka od 7 lat. 

Punkt Pomocy Uchodźcom i Migrantom Caritas w Olsztynie będzie czynny od wtorku do soboty w godz. 10-16.

Punkt Pomocy Uchodźcom i Migrantom Caritas w Olsztynie
Autor: Marcin Szydłowski

W działalność punktu będą zaangażowani wolontariusze, osoby, które będą gotowe poświęcić swój czas, by pokazać uchodźcom miasto, pomóc w załatwianiu spraw urzędowych, wyjaśnić różne aspekty życia w Polsce.

Punkt Pomocy Uchodźcom i Migrantom Caritas mieści się przy ulicy Świętej Barbary 2 w Olsztynie w Galerii Jednego Obrazu Muzeum Archidiecezji Warmińskiej.

Według szacunków na Warmii i Mazurach przebywa kilkanaście tysięcy uchodźców.

Od rozpoczęcia rosyjskiej inwazji na Ukrainę, tj. od 24 lutego granicę polsko-ukraińską przekroczyło dotychczas 2,5 mln osób.

Listen to "ks. Paweł Zięba, dyrektor warmińskiej Caritas" on Spreaker. Listen to "Vadym Vasylevskyi, prawnik" on Spreaker. Listen to "abp.Józef Górzyński, metropolita warmiński" on Spreaker.