W Olsztynie powstanie nowa sala sportowa

2022-08-22 15:08
Warmińsko-Mazurskie Centrum Szermierki i Kultury Fizycznej w Olsztynie
Autor: Krzysztof Kozłowski

Wmurowano kamień węgielny pod budowę Warmińsko mazurskiego Centrum Szermierki i Kultury fizycznej w Olsztynie. To inwestycja realizowana przez Stowarzyszenie Świętej Rodziny w Olsztynie prowadzące Katolicki Zespół Edukacyjny im. Świętej Rodziny.

Uroczystość rozpoczęła Msza św. pod przewodnictwem abp. Józefa Górzyńskiego w kościele Chrystusa Odkupiciela Człowieka w Olsztynie.

Po Eucharystii nastąpiło uroczyste przejście na budowę, gdzie odbyły się przemówienia okolicznościowe i podpisano akt erekcyjny, poświęcony kamień węgielny pod budowę sali sportowej i nastąpiło uroczyste wmurowanie aktu erekcyjnego i kamienia węgielnego.

Warmińsko-Mazurskie Centrum Szermierki i Kultury Fizycznej to inwestycja realizowana przez Stowarzyszenie Świętej Rodziny w Olsztynie prowadzące Katolicki Zespół Edukacyjny im. Świętej Rodziny, w skład którego wchodzą: przedszkole, szkoła podstawowa oraz liceum ogólnokształcące.

Szkoła współpracuje z Uczniowskim Klubem Sportowym Hajduczek Olsztyn prowadzącym szkolenie sportowe z szermierki, Uczniowskim Klubem Szachowym Kopernik realizującym zajęcia szachowe dla uczniów miasta Olsztyna oraz z AZS UWM, który prowadzi zajęcia z tenisa stołowego.

Obiekt ten został uznany przez Ministerstwo Sportu i Turystyki za strategiczny dla rozwoju sportu w Polsce, w dyscyplinie szermierka, broń szabla. Było to możliwe dzięki włączeniu się w starania o jego budowę Polskiego Związku Szermierczego

Wagę tej inwestycji docenia również prezes Rady Ministrów Pan Mateusz Morawiecki, przekazując z Kancelarii Prezesa Rady Ministrów dotacje celowe na realizację tej inwestycji.

Warmińsko-Mazurskie Centrum Szermierki i Kultury Fizycznej w Olsztynie
Autor: Marcin Szydłowski

- Jestem wdzięczny wszystkim, który zaufali stowarzyszeniu i wspierają nas w realizacji tej inwestycji. Bez ludzi dobrej woli nasze marzenia, by zapewnić godne warunki dla młodych sportowców do rozwoju ich kariery oraz realizacji marzeń, pozostałyby jedynie marzeniami – podkreśla prezes Stowarzyszenia Świętej Rodziny Andrzej Olszewski.

 - Od lat obserwujemy rozwój szermierki na Warmii i Mazurach. Dzięki staraniom kadry UKS Hajduczek Olsztyn ta olimpijska dyscyplina sportowa jest coraz bardziej znana w regionie. Z radością przyjęliśmy fakt podjęcia przez Stowarzyszenie Świętej Rodziny inicjatywy budowy hali sportowej , która ma na celu propagowanie sportu wśród dzieci i młodzieży.

-  Obiekt będzie również miejscem przeprowadzania zgrupowań kadry narodowej polskich szablistów, jak i rozgrywania centralnych turniejów szermierczych - mówi honorowy prezes Polskiego Związku Szermierczego Adam Konopka.

UKS Hajduczek istnieje od 2008 r. Szabliści z Olsztyna do 2022 r. zdobyli w sumie czternaście medali Mistrzostw Polski, w tym aż pięć w ostatnim sezonie sportowym 2021/2022. Są członkami kadry narodowej, dzięki uzyskanym kwalifikacjom reprezentowali Polskę na Mistrzostwach Europy i Mistrzostwach Świata.

UKS Hajduczek Olsztyn
Autor: UKS Hajduczek Olsztyn

Aby zrealizować inwestycję stowarzyszenie (organizacja pożytku publicznego) zakupiło w maju 2019 r. grunt od gminy Olsztyn. Dzięki przychylności Prezydenta Olsztyna Pana Piotra Grzymowicza oraz większości radnych, działki pod budowę sali zostały nabyte za jeden procent wartości.

Oprócz sali szermierczej – w której będzie wbudowanych na stałe dziewięć plansz szermierczych przeznaczonych do przeprowadzania treningów i rozgrywania turniejów – na wyższej kondygnacji będzie sala sportowa: pełnowymiarowe boisko do siatkówki, do koszykówki, treningowe boisko piłki ręcznej, boisko do tenisa i badmintona.

Na kolejnej kondygnacji zaprojektowana jest profesjonalna sala tenisa stołowego, która będzie wykonana zgodnie z wymaganiami olimpijskimi.Po złożeniu ścianek przesuwnych pomieszczenie to może pełnić funkcję widowni.

Wyżej znajdą się sale do treningów motorycznych oraz gabinety dla fizjoterapeutów, którzy będą opiekować się młodymi sportowcami. Obiekt jest w pełni przygotowany dla osób niepełnosprawnych.