W olsztyńskim parku powstają nowe ścieżki

2022-10-11 13:11
Nowe ścieżki w olsztyńskim parku
Autor: Urząd Miasta Olsztyn Budowa ścieżek przy parku Nagórki-Jaroty

Zgodnie z zapowiedzią trwa budowa dwóch nowych dojść do zbiornika retencyjnego na ul. Sikorskiego. To pierwszy etap budowy parku Nagórki - Jaroty.

- Pogoda sprzyja wykonawcy więc prace przy budowie nowych dojść do zbiornika idą pełną parą - mówi Krzysztof Śmieciński, dyrektor Wydziału Inwestycji Miejskich - Mamy nadzieję, że dzięki temu uda się dotrzymać zakontraktowanych terminów.

Pierwszym połączeniem będzie krótka ścieżka pieszo - rowerowa wiodąca od ul. Paukszty - pomiędzy domkami jednorodzinnymi, a Ośrodkiem Polskiego Związku Niewidomych. Drugi będzie trakt pieszy, poprowadzony od strony ul. Turowskiego, przy Szkole Podstawowej nr 12. Ta ścieżka jest wykonywana na wniosek mieszkańców, którzy wybrali ją w głowaniu na projekt miejski w Olsztyńskim Budżecie Obywatelskim.

Prace przy krótszym dojściu, od ul. Paukszty, są bardziej zaawansowane. Wykonawca zrobił już tam kanalizację deszczową i wyrównał teren pod budowę ciągu pieszo - rowerowego. Teraz jest na etapie posadawiania krawężników. Natomiast grunt pod drugi ciąg pieszy, który powstaje od Turowskiego,  jest obecnie wyrównywany. W obu miejscach została już wykonana kanalizacja deszczowa. W dalszej kolejności zostanie wykonana nawierzchnia mineralna, taka jak wokół zbiornika retencyjnego. Ponadto ścieżki zostaną oświetlone. Wykonawca nasadzi też kilkanaście drzew i rośliny ozdobne. Będą to już kolejne nasadzenia, bo teren wokół zbiornika retencyjnego został już wcześniej obsadzony ponad 150 drzewami, tysiącami krzewów i bylin. Ponadto został zagospodarowany w taki sposób by służył mieszkańcom Olsztyna - dookoła zbiornika wykonano fontannę, tarasy, grille, trampoliny, plac zabaw oraz ścieżki spacerowe i rowerowe.

Dotychczas do parku istniało jedno oficjalne dojście - w pobliżu salonu rowerowego. Nie było jednak oczywiste i łatwe do bezproblemowego odnalezienia. Do końca roku ta przestrzeń zyska dwa kolejne, łatwiejsze skomunikowanie. Dzięki temu powstał niemal czterohektarowy, oświetlony, klimatyczny teren parkowy. To pierwszy etap budowy w tym miejscu większego parku Nagórki - Jaroty.

UM/Olsztyn